Audit č.1 Plýtvání potravin ve školní jídelně

9. 3. 2023
Základní škola a mateřská škola, Žďár nad Orlicí, okres Rychnov nad Kněžnou

Audit č. 1

Datum provedení auditu: 9.3.2023

Počet vydaných obědů: MŠ – 11; ZŠ – 21 celkem 32

Množství použitých surovin/potravin na přípravu obědů v kg:  15,438 kg

Množství vyhozených zbytků v kg: 1,665 kg

Podíl vyhozených zbytků z celkového množství použitých surovin/potravin v %:  0,26

Podíl položek pokrmů v celkovém množství zbytků v %:

 • Polévka : 0,04%
 • Hlavní jídlo : 0,215 %

  Paní kuchařka nám připravila na zbytky 2 belíčky na polévku a na druhý chod. Totéž jsme udělali i v mateřské škole. Po obědě došlo k samotnému vážení zbytků. 

 • I přesto, že po dnešním obědě bylo zbytků málo, některým žákům se to zdálo hodně. Pro zajímavost jsme udělali i zvážení zbytků zvlášť v ZŠ a MŠ, kde žáci ze základní školy měli ve výsledku zbytků méně. 

 • Stručný plán snižování plýtvání

 • Tento den byl k obědu podáván kuřecí vývar s nudličkami a kuřecí perkelt s rýží 
 • Oběd byl velmi chutný, dětem v MŠ i žákům v ZŠ velice chutnal, od toho se odvíjelo i množství zbytků. Na talířích děti odnášely opravdu velmi málo, nebo byly talíře prázdné.
 • Jako opatření proběhla v rámci prvouky a přírodovědy beseda na téma: Odkud pochází jídlo, žáci si zkusili sestavit dle pracovních listů recept na frgál, u vybraných surovin jsme si zkusili s žáky zapátrat po původu – tedy jak surovina vznikne – od semínka, nebo od kterého živočicha, jakým způsobem se dostane až k nim na talíř a kolik lidského úsilí je k tomu zapotřebí. Žáci byli velice překvapeni, protože až doposud se takto na jednotlivé suroviny nedívali a nedokázali si představit, kolik práce za tím je. V příštích měsících si sami tuto cestu suroviny budou moct vyzkoušet, až začneme pěstovat zeleninu na školní zahradě.
 • Množství zbytků ve školní jídelně  budeme pozorovat i nadále a pokud by se objevilo u některých skladeb jídel větší množství zbytků, zařadili bychom do vyučování další besedy na toto téma.
 • Audit č. 2

  Bude proveden v měsíci červnu na oběd se stejným složením jako na audit č.1

  V mezičase se zapojíme do programu „Miluji jídlo neplýtvám“

Audit č.1 Plýtvání potravin ve školní jídelně 1Audit č.1 Plýtvání potravin ve školní jídelně 1Audit č.1 Plýtvání potravin ve školní jídelně 1Audit č.1 Plýtvání potravin ve školní jídelně 1Audit č.1 Plýtvání potravin ve školní jídelně 1Audit č.1 Plýtvání potravin ve školní jídelně 1Audit č.1 Plýtvání potravin ve školní jídelně 1Audit č.1 Plýtvání potravin ve školní jídelně 1Audit č.1 Plýtvání potravin ve školní jídelně 1
Zpět na výpis