Školní farmářský den ve vaší škole

Školní farmářský den na vaší škole

Hlavním tématem projektového školního farmářského dne je jídlo a jeho příběh z farmy na stůl. Téma je možné doplnit o další aktivity související se zdra­vým životním stylem a místní udržitelnou ekonomikou.

Cílem je rozvíjet a upevnit u žáků znalosti a dovednosti, které povedou ke zdravému stravování, zájmu o zdravou výživu, šetrnému a zodpověd­nému nakupování a podpoří místní udržitelnou ekonomiku i tradice.

Žáci ve spolupráci se svými učiteli naplánují, připraví, propagují a reali­zují tematický projektový den a výsledky svého školního projektu předsta­ví rodičům, partnerům i místní komunitě.

Aktivita sestává z:

• Seznámení a plánování: Pomůžeme vám zorganizovat projektový den pro celou školu týkající se tematických okruhů místní udržitelná ekonomika, zdravé jídlo, zdravý životní styl, příběhy jídla, environmentální postoje a hodnoty a vztah k místu. Školní farmářský den může být vyústěním několikatýdenního projektu a může zahrnovat také školní farmářský trh. Lektor představí sadu materiálů, které vám usnadní proces plánování a organizace projektového dne a metodiky projektu Školní farmářský trh. Představíme zkušenosti dalších škol, které již podobné akce realizovaly.
  • Přípravná fáze: Pomůžeme vám vybrat vhodné aktivity pro projektový den, odpovídající věku žáků. Pomůžeme zajistit zemědělce nebo výrobce/řemeslníky z regionu. Pomůžeme vám s realizací přípravných prací, informováním okolí školy a propagací akce. Ve spolupráci se školní jídelnou a rodiči/žáky pomůžeme se zajištěním občerstvení z produktů od místních producentů. Pomůžeme s komunikací se zřizovatelem školy, místními spolky a organizacemi, které by mohly na akci finančně přispět.
  • Realizace: Na místě pomůžeme s koordinací aktivit projektového dne. Pomůžeme s fotodokumentací.

Poskytnuté materiály

Vzory vzdělávacích metodik a návodů, možné kopírovat nebo stáhnout z webu.

Která kritéria program SZŠ exkurzí naplníte:

• B18 Výuka o jídle, zásadách udržitelnosti v oblasti zemědělství a zásadách zdravé výživy je součástí školního vzdělávacího programu.
  • B22 Každoročně pořádáme pro žáky, rodiče a veřejnost akce na téma zdravé stravování.
  • B23 Aktivně se snažíme zapojit rodiče žáků a veřejnost do našich pěstitelských a kulinářských aktivit.
  • B24 Naše zkušenosti z programu Skutečně zdravá škola sdílíme s ostatními školami, rodiči a veřejností.

Organizace:

Doba trvání: celodenní nebo půldenní akce

Místo konání: školní zahrada, školní hřiště, prostor školy či školní tělocvičny.

Cena: 3 600 Kč – odměna lektorce za organizaci, přípravu a plánování. Cena nezahrnuje náklady na vlastní farmářský trh či náklady na občerstvení.

Objednávka semináře: pro objednávku tohoto semináře prosím napište na tom@skutecnezdravaskola.cz.