Exkurze do školy v programu Skutečně zdravá škola – sdílení dobré praxe

Hlavním tématem exkurze je seznámení se s fungováním ukázkové Skutečně zdravé školy, která úspěšně realizuje program minimálně na stříbrné úrovni. Cílem exkurze je podpořit šíření programu Skutečně zdravá škola do dalších škol, inspirovat vedení škol a pedagogy k aktivnímu zapojení do programu a sdílet příklady dobré praxe v oblasti vzdělávání dětí a žáků, v oblasti přípravy pokrmů v rámci školního stravování, a v oblasti zapojení školy do širší komunity.

Program:

Představení školy:

• Zástupce ukázkové školy představí, jakým způsobem škola v programu funguje, co se ji daří a jaké má další ambice.

Praktická část:

• Zástupce ukázkové školy provede účastníky exkurze jednotlivými provozy školy a seznámí s praktickými oblastmi fungování a plnění kritérií programu:
    • Angažovanost a kultura stravování:
      • Využívání ekologických přípravků v rámci sanitace
      • Popis průběhu oběda, svačiny v mateřských školách
      • Jak komunikuje s rodiči/dětmi/žáky možnosti zlepšení školního stravování
      • Jak funguje Akční skupina
    • Kvalita jídla a místo jeho původu
      • Diskuse s vedoucí školní jídelny o způsobu naplňování kritérií programu
    • Vzdělávání o jídle a stravování
      • Ukázka způsobu zapojení aktivit programu do školního vzdělávacího programu, diskuse s pedagogy.
        • Příprava pokrmů/vaření s dětmi
        • Využívání školní zelinářské zahrady
        • Exkurze na farmy
    • Místní společenství a spolupráce
      • Představení aktivit pro děti, žáky i rodiče na téma zdravé stravování, zapojení do pěstitelských aktivit, sdílení dobré praxe s dalšími školami.

Která kritéria program SZŠ exkurzí naplníte:

• B24 Naše zkušenosti z programu Skutečně zdravá škola sdílíme s ostatními školami, rodiči a veřejností.

Doba trvání: celodenní nebo půldenní výlet

Místo konání: předem vybraná mateřská nebo základní škola

Cena: odvíjí se od nákladů na dopravu v závislosti na počtu účastníků a vzdálenosti, od výše odměny pořádající škole a nákladů na občerstvení. Cena bude upřesněna po odsouhlasení konkrétní podoby exkurze.