Tisková zpráva: 21 kandidátů na hejtmany slíbilo, že podpoří zlepšení školního stravování ve svém kraji

4. 10. 2016

21 kandidátů prohlásilo, že se zasadí, aby do roku 2020 vstoupilo do programu Skutečně zdravá škola 250 škol v jejich kraji, čímž nastartují zlepšování školního stravování, výuky o jídle a v konečném důsledku zdraví dětí v jejich kraji. Kdo výzvu do dnešního dne podepsal, najdete na webu: http://www.skutecnezdravaskola.cz/aktuality-1.

Podle výsledků oslovování by především Jihomoravský, Pardubický, Liberecký, Plzeňský, Moravskoslezský kraj  a Vysočina mohly do roku 2020 být Skutečně zdravé, protože se podařilo získat podporu kandidátů z více stran politického spektra a je tu tak velká šance, že se téma dostane na půdu zastupitelstva.

Děti netuší kde se bere jídlo, jak vzniká ani co je pro ně zdravé. Školní jídelny vaří z polotovarů, náhražek a jídla často nejsou pro děti vhodná. To je aktuální situace v  mnoha českých školách, kterou se snaží změnit občanská iniciativa Skutečně zdravá škola svým stejnojmenným programem. Školám nabízí bezplatný vstup do programu, v rámci kterého jim pomáhá ve zlepšování školního stravování i vzdělávání dětí o jídle. V programu už je zapojeno více než 190 českých škol. Cílem iniciativy je, aby do roku 2020 bylo skutečně zdravých minimálně 250 škol v každém kraji, a žádala proto o podporu přímo potenciální hejtmany.

Prostřednictví dopisů a osobních schůzek regionálních koordinátorů (osob, které se starají o školy v programu v daném kraji) iniciativa oslovila kandidáty na hejtmany, aby se zavázali v průběhu svého funkčního období podpořit zapojení minimálně 250 škol v jejich kraji do programu.  „Kvalitní školní stravování úzce souvisí se zdravím našich dětí. To je téma, které je veskrze pozitivní, což se ukázalo i při oslovování kandidátů. V podstatě žádný z nich neodmítl téma jako takové a i za tak krátkou dobu jsme dostali podporu od 21 kandidátů na hejtmany a několika potenciálních zastupitelů. Všechny jsme na webu představili i s jejich slibem #250skutečnězdravýchškol a věříme, že to budou brát jako závazek, který nám všem pomůže k tomu, aby naše děti jedly lépe už během jejich volebního období," vysvětluje smysl akce Tom Václavík, odborný garant programu Skutečně zdravá škola.

Níže přikládáme přesný text prohlášení, které kandidáti svým podpisem přislíbili plnit:

Prohlášení o podpoře Skutečně zdravé školy

Já, níže podepsaný kandidát na hejtmana v … kraji se zavazuji, že pokud budu zvolen do zastupitelstva kraje, budu se snažit o zavedení programu Skutečně zdravá škola alespoň do 250 škol v kraji.

Program Skutečně zdravá škola podpořím mimo jiné takto:

• Vyzvu Radu kraje, aby program Skutečně zdravá škola formálně podpořila
  • Dám programu svoji osobní záštitu
  • Vyzvu starosty všech měst a obcí, aby program podpořili ve školách, které zřizují
  • Vyzvu ředitele škol v kraji, aby se zapojili do programu
  • Doporučím Radě kraje, aby finančně podpořila zavádění programu do škol v kraji

O Skutečně zdravé škole:

Skutečně zdravá škola je občanská iniciativa usilující o zlepšení školního stravování. Usiluje jednak o změnu Vyhlášky o školním stravování tak, aby odpovídala současným vědeckým poznatkům, a též o zavádění komplexního programu Skutečně zdravá škola.

Program je určen školám, v rámci kterého se vedení školy, učitelé, žáci, rodiče, pracovníci školních kuchyní, dodavatelé potravin, zemědělci a zástupci místní komunity společně zasazují o to, aby byla dětem poskytována chutná a zdraví prospěšná jídla a vytvářeny základy příjemné, zdravé kultury stravování. Školy, které se do programu zapojí, mimo jiné do kuchyně nakupují suroviny od místních farmářů, pekařů a řezníků a v jídelně poskytují pokrmy připravené z čerstvých sezónních surovin, splňujících kritéria Skutečně zdravé školy. Pro žáky organizují výlety na místní farmy, integrují téma jídlo do školního vzdělávacího programu, pořádají na škole farmářské trhy a komunitní aktivity, žáci absolvují lekce vaření a pěstují na školní zahradě vlastní ovoce a zeleninu.