Skutečně zdravá škola se zapojuje do realizace projektu díky grantu z programu Erasmus+

20. 5. 2022

Spolek Skutečně zdravá škola se společně se svoji sesterskou organizací na Slovensku zapojí na dva roky do realizace projektu, který napomůže rozvoji nadnárodní sítě programů Skutečně zdravá škola. Projekt je financován z evropského programu Erasmus+ a potrvá dva roky.

Hlavním cílem partnerství je rozvoj nadnárodní sítě programů Skutečně zdravá škola (SZŠ) zvýšením kvality práce a postupů a budováním kapacity obou partnerů. Prostřednictvím řešení společných potřeb a priorit v oblasti vzdělávání k trvalé udržitelnosti, sdílením příkladů dobré praxe a vytvářením nových digitálních nástrojů vzdělávání pro rozvoj kompetencí v oblasti udržitelnosti, a implementací komplexního programu rozvíjejícího kulturu udržitelného stravování, umožníme na úrovni škol, žáků i odvětví školního stravování změnu, vedoucí k trvale udržitelné budoucnosti.

„V projektu zmapujeme situaci v obou zemích v oblasti vzdělávání k trvalé udržitelnosti. V oblasti systému školního stravování zmapujeme, do jaké míry implementuje principy udržitelnosti. Výsledky zanalyzujeme, porovnáme a navrhneme konkrétní opatření na zlepšení politik vzdělávání a školního stravování v obou partnerských zemích“, říká Tom Václavík, ředitel programu Skutečně zdravá škola.

Projekt shromáždí a cílovým skupinám nabídne příklady osvědčených inovativních mezioborových programů vzdělávání v oblasti rozvoje kompetencí k trvalé udržitelnosti a praktických dovedností v oblasti stravování a výběru potravin z udržitelných systémů. Příklady dobré praxe z obou partnerských států a států EU poskytneme cílovým skupinám zdarma ke sdílení prostřednictvím webů partnerů. Tím umožníme rozvíjet kompetence pedagogů v oblasti vzdělávání k trvalé udržitelnosti a jejich využití v rozvoji vzorců chování v oblasti preferencí, spotřebních zvyklostí a životního stylu žáků a studentů, aby se z nich stali skuteční aktéři změny volbou udržitelných potravin.

Díky projektu dojde k rozvoji vzdělávacího prostředí, umožňujícího pedagogům integrovat principy udržitelnosti do každodenních aktivit a komplexním způsobem budovat kapacity, kompetence a hodnotové vzdělávání. V  projektu shromáždíme příklady osvědčených inovativních příkladů dobré praxe, které vzdělají a motivují pedagogy k realizaci praktických řešení změn klimatu ve školách a jejich okolí. Program vyzývá k podpoře aktivní environmentální výchovy nabídkou metodických návodů a aktivit, zaměřených na místně ukotvené učení, učení v přírodě, exkurze na farmy a vzdělávání na školní zahradě.

O Skutečně zdravé škole

Skutečně zdravá škola je občanská iniciativa usilující o zlepšení školního stravování prostřednictvím zavádění komplexního programu Skutečně zdravá škola. Program je určen školám a v jeho rámci se vedení školy, učitelé, žáci, rodiče, pracovníci školních kuchyní, dodavatelé potravin, zemědělci a zástupci místní komunity společně zasazují o to, aby byla dětem poskytována chutná a zdraví prospěšná jídla a vytvářeny základy příjemné, zdravé kultury stravování. Školy, které se do programu zapojí, mimo jiné do kuchyně nakupují suroviny od místních farmářů, pekařů a řezníků a v jídelně poskytují pokrmy připravené z čerstvých sezónních surovin. Pro žáky školy organizují výlety na místní farmy, integrují téma jídlo do školního vzdělávacího programu, pořádají na škole farmářské trhy a komunitní aktivity, žáci absolvují lekce vaření a pěstují na školní zahradě vlastní ovoce a zeleninu. Program funguje pod záštitou Ministerstva životního prostředí a Ministerstva zemědělství. Do programu se mohou zapojit mateřské, základní i střední školy. Mohou se pokusit se o získání bronzové, stříbrné a zlaté medaile za splnění kritérií programu Skutečně zdravá škola. Momentálně je zapojeno 384 škol z celé České republiky a 95 z nich již splnilo bronzová, stříbrná či zlatá kritéria. Více na: http://www.skutecnezdravaskola.cz/.