Díky podpoře společnosti Lidl se v Ludgeřovicích otevírá nová jedlá školní zahrada

25. 5. 2023

(Brno 25.5.2023) Třetí ze šesti nových jedlých školních zahrad se otevírá ve čtvrtek 25. května při Základní škole Ludgeřovice na Opavsku. Je to výsledek spolupráce mezi společností Lidl a programem Skutečně zdravá škola. Díky úspěchu v grantové výzvě získalo šest základních a mateřských škol finanční prostředky na výstavbu jedlých školních zahrad.

„Srdečně zveme všechny rodiče, žáky i občany nejen obce Ludgeřovice na slavnostní otevření naší nové “Jedlé školní zahrady”. Slavnostní otevření se uskuteční ve čtvrtek 25. května od 15.00 hodin v prostorách školní zahrady. Návštěvníci uvidí nejen, jakou proměnou naše školní zahrada prošla, ale mohou se také těšit na informace o jednotlivých vybudovaných objektech. Kromě prohlídky areálu si budou návštěvníci moci zakoupit výrobky od regionálních prodejců, případně sazeničky vypěstované našimi žáky. Ochutnávky ze zdravého sortimentu zajistí i společnost Lidl,“ říká ředitel školy Karel Moric.

Vzdělávání a práce na školní zahradě má pro žáky zásadní pozitivní význam: otevírá dětem zcela nový svět učení, poznávání rostlin a přírodních procesů, umožňuje ocenit přírodu jako celek, podporuje pozitivní změnu stravovacích návyků, zvyšuje koncentraci a představivost, rozvíjí sociální dovednosti, estetiku, zvyšuje sebevědomí a dává dětem pocit hrdosti na svůj úspěch. „Vzdělávání dětí na školní zahradě je nedílnou součástí kritérií celoškolního programu Skutečně zdravá škola. Je to velmi oblíbená aktivita, do které se zapojují i ty nejmenší dětí v mateřských školách,“ vysvětluje Tom Václavík, ředitel programu.

„Realizace jedlé zahrady při základní škole byla zahájena na podzim roku 2022 rozšířením a úpravou pozemku. V zimě došlo k výsadbě ovocných stromů původních odrůd a v pracovních činnostech byly vyrobeny ptačí budky, krmítka a hmyzí domky, které byly spolu s ježkovníky rozmístěny na zahradě. Dalším krokem bylo vybudování vyvýšených záhonů a kompostérů. Následovala instalace pracovního stolu a venkovního výukového centra. Zakoupili jsme nádoby na zachycení dešťové vody a provedli výsadbu keřů v nově vybudované části zahrady. Byla domluvena spolupráce s místními zahrádkáři a dobrovolníky z řad Sdružení rodičů a přátel školy, aby zajišťovali chod jedlé zahrady během letních měsíců.“ doplnila Hana Halodová, učitelka školy.

„Základní škola Ludgeřovice nás v rámci grantové výzvy zaujala, jelikož ji čekal nelehký úkol, a to vybudovat jedlou školní zahradu téměř od nuly.  Od první chvíle však měla škola propracovaný a ambiciózní plán, jak zahrádku zvelebit a vytvořit nejen edukační prostor pro děti a jedlou zahradu, ze které poputují výpěstky přímo do školní jídelny, ale také místo komunitního setkávání. Projekt totiž počítá i se zpřístupněním zahrady všem rodičům, seniorům z místního Domova pro seniory a Skautům.  Těší nás, že ZŠ Ludgeřovice plánuje zapojit do údržby  a využití zahrady celou místní komunitu a vytvoří tak prostor, kde najdou seberealizaci nejen ti nejmenší, ale všechny věkové skupiny,“ uvádí mluvčí společnosti Lidl Tomáš Myler.

Kontakt:

Základní škola a mateřská škola Ludgeřovice, Markvartovická 50/966, Ludgeřovice: Mgr. Karel Moric, ředitel, karel.moric@zsludgerovice.cz, telefon: 731 513 340

O projektu Jedlé školní zahrady

Do prvního ročníku grantové výzvy na vybudování jedlých zahrad přihlásilo v roce 2022 své projekty 21 škol zapojených v programu Skutečně zdravá škola. Zástupci programu Skutečně zdravá škola a společnosti Lidl vybrali celkem šest škol, z nichž každá získala 100 000 Kč na realizaci jedlé zahrady a zároveň metodickou podporu při jejím budování.  „Z velkého zájmu máme obrovskou radost. Všechny žádosti byly velmi kvalitně zpracované – ukazuje se, že téma vzdělávání na školních zahradách je aktuální a populární. Rádi bychom podpořili všechny školy, to ale bohužel nejde. Výběr byl opravdu těžký," říká Tom Václavík, ředitel programu Skutečně zdravá škola.

Nová jedlá školní zahrada již byla vloni otevřena při Mateřské škole Řestoky a nedávno v Základní a mateřské škole Dětenice. Další budou během letošního jara otevřeny v těchto školách: Fakultní základní škole Otakara Chlupa v Praze 13, Mateřské škole 28. října Turnov a Mateřské škole Palováček v Šenově u Nového Jičína.

O Skutečně zdravé škole

Skutečně zdravá škola je komplexní program zdravého a udržitelného školního stravování a vzdělávání o jídle. Usiluje o to, aby si děti jídla vážily, znaly jeho hodnotu, dokázaly si je vychutnat a naučily se, jak vzniká. Do programu se mohou zapojit mateřské, základní i střední školy. Program má prokázaný pozitivní vliv na zdraví dětí, jejich schopnost učit se a na udržitelnost stravování ve školách a rozvoj regionu.

Program nabízí otevřený participativní proces vzdělávání - zapojení všech aktérů od žáků, učitelů, vedení školy, kuchařek, rodičů, zřizovatelů až po místní podnikatele a členy okolní komunity. Školy se aktivně zapojují do komunitního života obce. Aktivní zapojení rodičů umožňuje vedení školy získat zpětnou vazbu a zajímavé nápady.

Více informací naleznete na: