"Zvonečkové" microgreens

Pěstování microgreens

V posledním únorovém týdnu se naše mateřská škola Zvoneček pustila do pěstování "microgreens" v rámci projektu Skutečně zdravé školy. Programu se zúčastnila třída Žabek (nejmenší děti) a třída "Kuřátek" (děti 4 -5 let). Seli jsme semínka hrášku, červené řepy, slunečnice. Děti jsme na třídě nejprve seznámily s myšlenkou pěstování zdravých plodin a jejich využití v kuchyni, vysvětlen byl také postup práce a očekávaný výsledek. Všichni se hned začali těšit na pěstování "Zeleného domácího políčka", jak jsme si celou akci pojmenovali. Semínka jsme nasypali do mističek a děti měly možnost je pozorovat lupou. Zároveň probíhala příprava truhlíku, kam děti dávaly lopatkou nebo rukou hlínu. Některé si se zeminou pohrály, promnuly mezi prsty, přičichly a také prohlédly lupou. Zasetá semínka jsme orosili, přikryli foliovou stříškou a na dva dny uložili na tmavé místo. Je třeba dbát na správný postup, vlhká zemina je náchylná k plesnivění. Po dvou dnech už začínala semínka vystrkovat klíčky a kořínky, které si všichni prohlédli a pokračovala péče o rostlinky, především v podobě mírné zálivky. Poté došlo kvůli situaci ohledně koronaviru k uzavření školek. Aby veškeré naše snažení nepřišlo "vniveč", vzala si truhlík s klíčícími semínky domů jedna paní učitelka. Se synem microgreens dopěstovali do ideální velikosti, upekli si domácí žitný chléb a smlsli si na zdravé svačině. Po znovuotevření školek budeme jistě s dětmi v podobných aktivitách pokračovat. Těšíme se také na pěstování na našich záhoncích,  které má k dispozici každá třída na školkové zahradě.