Zubařská dílnička v lese

11. 8. 2022

Maminka zubařka si pro nás přichystala dvě aktivity. Začali jsme povídáním si o tom, jak a proč vzniká kaz i o tom, že není ostuda, když zoubky dětem ještě dočišťují rodiče. Po povídání následovalo praktické cvičení: z tašky děti postupně vytahovaly různé druhy jídla a pití a společně jsme určovali, jestli ta která věc zoubkům dělá či nedělá dobře. Trošku záhadné to bylo u kukuřičných křupek, které jsme ochutnali a došli k zjištění, že když si je necháme v puse rozpustit, jsou nejen lepivé, ale i sladké, takže byly přiřazeny k obrázku smutného zubu. Dalším oříškem byl citrón, který sice obsahuje mnoho vitamínu C, ale je kyselý a když se ho jí moc, zoubky nejsou vůbec rády, stejně jako nemají rády čokoládu, která je sladká.  Bonbóny, jogurt, jablíčko, paprika i sušenka byly odhaleny bez potíží :) Další aktivitou bylo školení s praktickým výcvikem pod velením vrchní zubařky. Děti nejdřív pomocí zrcátka zkontrolovaly plyšákovi zuby, jestli nemá kazy a pak je opravovaly: černá modelína představovala zubní kaz, který děti opravdovou vrtačkou (pravda, fungovala jen “jako”) a dalšími nástroji vyšťouraly ze zubu a následně ho opravily opravdovou bílou zubní výplní, na kterou svítily opravdovým modrým světýlkem, díky kterému výplň ztvrdne - kouzlo mouzlo. Děti si zkusily také zuby trhat (na modelu, nikoliv na sobě :))

Zubařská dílnička v lese 1Zubařská dílnička v lese 1Zubařská dílnička v lese 1Zubařská dílnička v lese 1Zubařská dílnička v lese 1Zubařská dílnička v lese 1Zubařská dílnička v lese 1