Zelenina z podzimní zahrádky

14. 10. 2020

Nastal podzim, a to je vždy čas na to, kdy si s dětmi povídáme o zelenině, která roste na našich polích a zahradách. Také na našem třídním políčku uzrály brambory, které jsme s kolegyní sadily bohužel samy bez dětí v době jarní covidové karantény.  Vypravili jsme se na políčko, děti se hemžily jako malí skřítkové, pracovaly s motyčkou, rýčem a práce jim šla krásně od ruky. Brambory čistily od hlíny a košíček se krásně plnil. Radost byla veliká z každého vykopnutého bramboru. Brambory děti v mateřské škole využily při výtvarné činnosti, jako bramborová razítka, kdy s nimi otiskovaly brambory do papírového hrnce. Také prováděly experimenty a pozorování lupou, zkoumaly rozkrojené brambory, okurky a rajčata. Zjišťovaly, že zelenina obsahuje vodu, různě velká semínka a má zajímavou strukturu. Při této činnosti rozvíjely své hmatové, zrakové a čichové vnímání. Chuťové vnímání rozvíjely při dopolední svačince, kdy naše paní kuchařka připravila zeleninovou mísu v podobě sovy a opět to byla nejen krásná podívaná a i skvělá dobrota. V košíčku nám pořád zbývala spousta brambor a tak jsme přemýšleli o jejich dalším využití. Nakonec si děti jednoznačně odsouhlasily, že uvaříme bramborové placičky.  Přišel pátek a děti se proměnily v malé kuchtíky. Se škrábáním brambor jsem dětem vypomohla, ale strouhání jim šlo od ruky. Také přidávání ostatních surovin a míchání zvládaly samostatně. Hotové těsto kladly na plech s pečicím papírem a tvořily lžičkou malé placičky. Pečení v troubě byla zdravější varianta oproti smažení na pánvičce v oleji. A jak to dopadlo? Co si děti uvařily, to si zbaštily a ještě pochválily! Věřím, že si děti ze třídy U pampelišky týden se zeleninou pořádně užily.

Bc. Simona Gajdová učitelka MŠ Vratimov

Zelenina z podzimní zahrádky 1Zelenina z podzimní zahrádky 1Zelenina z podzimní zahrádky 1Zelenina z podzimní zahrádky 1