Zdravé svačinky od dětí pro děti

10. 4. 2018
Základní škola a mateřská škola obce Zbyslavice, příspěvková organizace
Nejdříve se děti seznámily s tím, jak by měla taková zdravá svačinka vypadat. 

RADY PRO ZDRAVOU ŠKOLNÍ SVAČINKU

1. K přípravě svačiny použijeme jen kvalitní základní suroviny, ne polotovary.

2. Zdravá svačina obsahuje trojkombinaci základních živin: bílkoviny, tuky, sacharidy

- kvalitní bílkoviny  / bílý jogurt, vejce, sýry, tvaroh, ryby, lusštěniny/

- kvalitní tuky / máslo, ořechy, semínka, oleje lisované za studena/

- kvalitní sacharidy / zelenina, ovoce, celozrnné a kváskové pečivo/

3. Pevnou součástí svačiny je čerstvé ovoce a zelenina.

4. Sladkost nemá být součástí každé svačiny. Pokud ano, pak ze zdravých surovin, sušeného ovoce, s použtím medu nebo přírodních sladidel. 

5. Při přípravě svačiny využijeme pestrost a hravost. / barevná zelenina, nakrájená do různých tvarů /

6. Zdravou svačinu doplníme vhodným nápojem / voda, neslazený čaj, 100% domácí šťáva z ovoce nebo zeleniny ředěná 1:10

7. Svačina by měla být tak velká, aby dolnila energii během dopoledne, ale nezaplnila žaludek místo oběda. 

    

Pak vybraní žáci připravily s chutí a radostí zdravou svačinku pro své spolužáky.

Vybrali jsme si 3 druhy pomazánek:

zeleninovou, z červené čočky a ředkvičkovou

a sladkou svačinovou dobrotu v podobě jáhlových kuliček s kakaem a kokosem. 

Tady už je vše hotovo a připraveno k ochutnávání. 

Při ochutnávání potom děti hádaly, jaké suroviny jsme použili při přípravě jednotlivých dobrot. 

No a jaký byl závěr? 

Podařilo se nám dodržet všechny rady pro přípravu zdravé a vydatné svačinky, všechno se snědlo, všechno chutnalo a všichni jsme si společné svačinkování moc užili. 

A tady jsou naše recepty: 

Pomazánka z červené čočky

Pórek, 300g mrkev nastrouhaná nahrubo, 200g červená čočka loupaná, umeocet, bazalka, kysaná smetana, olivový olej, citron

Na sítu propláchneme čočku. Dáme vařit v hrnci s dvojnásobným množstvím vody, kterou osolíme, opepříme a přidáme malý kousek strouhaného čerstvého zázvoru. Za občasného míchání vaříme čočku cca 10–15 minut, až se začne rozvářet. Přidáme nahrubo nakrájenou mrkev a pórek a vaříme, teď už za stálého míchání, ještě chvíli, až se čočka úplně rozvaří a mrkev změkne. Necháme zchladnout, přidáme olej a případně kousek propasírovaného česneku a tyčovým mixérem zpracujeme na hladkou pastu. Mažeme na kolečka bagety a zdobíme nasucho praženými slunečnicovými semínky, případně „něčím zeleným“: petrželkou, řeřichou nebo klíčky.

Zeleninová pomazánka

Pomazánkové máslo, tvaroh, trošku bílého jogurtu, mrkev, celer, himalájská sůl, umeocet, bylinky

Mrkev a celer nastrouháme najemno, smícháme s pomazánkovým máslem a tvarohem a umícháme do hladka. Přidáme bílý jogurt a dochutíme solí, umeoctem a bylinkami dle našeho výběru. 

Ředkvičková pomazánka

pomazánkové máslo, půlka tvarohu, ředkvičky, himalájská sůl, umeocet, bylinky

Ředkvičky nastrouháme najemno a smícháme s ostatními ingrediencemi. Podle potřeby dochutíme bylinkami, solí a umeoctem.

Jáhlové kuličky

Na 20 kuliček / 300g jáhel, 600ml vody, 300g obyčejné nebo sojové smetany, 300g mletý mák, strouhaný kokos podle potřeby, kakao, med

Postup: Jáhly přebereme a spaříme vroucí vodou, ať se odstraní jejich specifická hořkost. Následně je zalijeme vodou nebo mlékem, přidáme špetku soli a pomalu za občasného míchání vaříme, dokud nebudou měkké. Pak je necháme vychladnout při pokojové teplotě. Následně k vychladlým jáhlám přidáme nasekané ořechy, rozinky, mletý kokos, mák nebo kakao a med. Těsto pořádně promícháme, pokud by se lepilo hodně na ruce, přidáme ještě trošku mletého kokosu. Z připravené hmoty vytvarujeme kuličky, které obalíme ve strouhaném kokosu (případně strouhaných oříšcích nebo kakau) a kuličku vložíme do košíčku. Hotové kuličky z jáhel by měly být uloženy v lednici a celkem rychle by se měly sníst, neboť nejsou moc trvanlivé. Tyto koule je možné udělat i s jinými surovinami, jako třeba jsou brusinky, sušené ovoce, kakao, klíčky nebo jablka. 

Zdravé svačinky od dětí pro děti 1Zdravé svačinky od dětí pro děti 1Zdravé svačinky od dětí pro děti 1Zdravé svačinky od dětí pro děti 1Zdravé svačinky od dětí pro děti 1Zdravé svačinky od dětí pro děti 1Zdravé svačinky od dětí pro děti 1Zdravé svačinky od dětí pro děti 1Zdravé svačinky od dětí pro děti 1Zdravé svačinky od dětí pro děti 1Zdravé svačinky od dětí pro děti 1Zdravé svačinky od dětí pro děti 1Zdravé svačinky od dětí pro děti 1Zdravé svačinky od dětí pro děti 1Zdravé svačinky od dětí pro děti 1
Zpět na výpis

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací