ZAPOJUJEME SE DO PROJEKTU SKUTEČNĚ ZDRAVÁ ŠKOLA

7. 4. 2021
Základní škola a Mateřská škola Radostice, okres Brno-venkov, příspěvková organizace

ZŠ a MŠ Radostice se zapojila do projektu Skutečně zdravá škola, který je doporučován Ministerstvem školství a má záštitu ministerstva zemědělství a životního prostředí.

Program se sám charakterizuje jako “Komplexní celoškolní program kvalitního a udržitelného školního stravování a vzdělávání o jídle. Snaží se, aby si děti jídla vážily, dokázaly si jej vychutnat a věděly, odkud jídlo pochází a jak vzniká. Skutečně zdravá škola pomáhá dětem v rozvoji dovedností a návyků, které budou potřebovat ke zdravému, úspěšnému a udržitelnému životu a díky kvalitnímu stravování zlepšuje jejich chování a vzdělávací výsledky.”.


Co to pro nás tedy znamená? Naše škola bude postupně plnit stanovená kritéria, která naplňují myšlenku zdravého stravování a přístupu k jídlu. Nemusíte se bát, neznamená to, že by děti jedly každý den jen bulgur a pohanku. Naši pedagogové a zaměstnanci školní jídelny budou děti učit neplýtvat jídlem, jíst v klidném prostředí, ale také společně navštíví různé farmy a tématiku jídla a vaření zapojíme do školního plánu. Do školní jídelny poputují primárně lokální potraviny, což zase znamená pouze to, že naše děti nebudou jíst okurky ze Španělska, ale z Moravy.

Tím dětem zajistíme chutné, zdravé a kvalitní jídlo a vytvoříme jim správné návyky, které se týkají tak univerzálního a komplexního tématu, jako je jídlo. Tyto návyky se tak dotknou každodenního života a mohou jim zajistit zdraví. A co víc si přát pro naše děti než zdravý život?

Může Vás potěšit, že naše škola, ve chvíli, kdy se zapojila do projektu, již splňovala některá kritéria. Například nepoužíváme ve školní kuchyni žádné nežádoucí přísady a minimalizujeme používání polotovarů nebo třeba, že náš pedagogický dohled podporuje klidný průběh oběda.

V blízké době plánujeme analýzu školní jídelny ze strany zástupce projektu, která poukáže na další potřebné kroky k plnění kritérií. Také postupně více využíváme naši školní zahrádku, na které zapojíme děti do pěstování ovoce a zeleniny, jenž následně použijeme ve školní jídelně.

Rádi bychom také vytvořili “Akční skupinu” rodičů, kteří mají zájem sdílet s námi jejich podněty, případně se podílet na akcích pořádaných školou. Aktivita rodičů je pro nás důležitá a Vaše náměty nám pomohou vytvořit ten nejlepší prostor pro děti. Budete-li mít zájem, stačí napsat e-mail na zsradostice@radostice.cz nebo se osobně domluvit ve škole či školce. Následně bude škola organizovat příležitostné konstruktivní schůzky (popř. e-schůzky), kde si předáme různé podněty nebo budeme plánovat případné akce.

Kromě toho také zajišťujeme způsob, kterým bude možné darovat školní jídelně vlastní výpěstky. Budete-li mít přebytečnou úrodu s definovaným místem původu a v dobré kondici, rádi ji přijmeme do školní jídelny formou daru. Opět stačí napsat e-mail na zsradostice@radostice.cz nebo se domluvit osobně.

Těšíme se, co vše nového nám účast v projektu Skutečně zdravá škola přinese a věříme, že návyky, které dětem pomůžeme vytvořit, jim v této oblasti zajistí kvalitní a zdravý život. Také věříme, že postupem času se takovýto přístup stane standardem všech školských zařízení.

Jak si vedeme v plnění kritérií můžete najít na https://www.skutecnezdravaskola.cz/skoly-v-programu/zakladni-skola-a-materska-skola-radostice-okres-brno-venkov-prispevkova-organizace.


Betty Del Favero

školní koordinátor projektu, zástupce rodičů

Zpět na výpis

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací