Zapojujeme se do programu Skutečně zdravá škola

15. 6. 2021

Na začátku června roku 2021 se MŠ Žilinská zapojila do programu Skutečně zdravá škola. Do programu jsme se zapojili s cílem nabídnout dětem kvalitní a udržitelné školní stravování dětí, vytvořit povědomí dětí o zdravém stravování, zdravém životním stylu a vzdělávání dětí o jídle. Program usiluje nejen o to, aby si děti jídla vážily a neplýtvaly s ním, ale aby se také dozvěděly odkud jídlo pochází a jak vzniká.

V rámci zapojení se do programu Skutečně zdravé školy bylo provedeno školení všech zaměstnanců MŠ, kteří byli seznámeni s programem, jeho nabídkou a plněním. Program nabízí příležitosti a možnosti využití zážitkových a projektových forem učení a obohacení výuky o téma Jídlo. Dále si také mateřská škola objednala analýzu školní jídelny a monitoring soli. Cílem analýzy školní jídelny je porovnat současný stav školního stravování s kritérii programu Skutečně zdravá škola. Cílem analýzy monitoringu solení je zjištění, jak je využívána sůl při přípravě pokrmů a následné srovnání s doporučením světové zdravotnické organizace. Z výsledků analýzy školní jídelny jsme byli všichni příjemně překvapeni, jelikož naše jídelna dopadla velmi dobře. Paní kuchařky nám vaří z kvalitních surovin a základ máme tedy velmi dobrý. Paní kuchařky byly proškoleny a dostaly doporučení, v čem se ještě můžou zlepšit a od září se do toho pustíme naplno.

A co vlastně skutečně zdravé školky dělají?

• Nakupují do školní jídelny čerstvé sezonní suroviny od místních farmářů, pekařů a řezníků
  • Organizují výlety na místní farmy
  • Začleňují témata o stravování a jídle do vzdělávacího programu
  • Pořádají na škole farmářské trhy a komunitní aktivity