Zahrádka se mění

9. 6. 2022
Základní škola a Mateřská škola, Tršice, příspěvková organizace

Proměny zahrádky

V loňském roce se naše škola a také školka přihlásila do celorepublikového projektu „Skutečně zdravá škola“, tento program pomáhá dětem a žákům rozvíjet praktické klíčové dovednosti, jako je vaření, pěstování a výběr vhodných potravin z hlediska zdraví i udržitelného rozvoje. Pomáhá také v rozvoji dovedností, které budou děti potřebovat ke zdravému a úspěšnému životu.

Nejobtížnější je vždy začátek, v loňském roce, nám tyto začátky překazila pandemie, ale v letošním roce jsme se rozhodli to vzít pořádně do rukou a opřít se do toho a pomalu, ale jistě se začalo něco dít. Nejprve jsme se ve školce rozhodli vytvořit si místo, kde by se dala pěstovat zelenina nebo nějaké ovoce. S tímto nám pomohli děti z vyšších tříd základní školy, které nám vykopaly na zahrádce záhonek a také zkrášlily stávající záhonky u budovy 1. stupně. Díky paní učitelce Veronice Zatloukalové jsme získali na školkovou zahrádku zdarma dva veliké okrasné květináče, které nám přivezli z Přerova a ochotní pracovníci obce Tršice s povolením pana starosty, nám je pomohli usadit na místo a také dodali hlínu a kůru, kterou jsme poté použili na záhonek a ke keříkům na zahrádce. Ted už jen zbývalo zasadit nějaké to rostlinstvo.

S dětmi se nám podařilo zachránit a vyplenit veliký záhon zapomenutých jahůdek, které jen čekaly na to, až je objevíme. Díky projektu Rok stromů jsme si na zahrádce zasadily dva nové ovocné stromky a hodní rodiče a paní učitelka z MŠ věnovali výpěstky z vlastních zahrádek (levandule, okurky, rajčátka, maliny, červený rybíz) a nesměl chybět ani dětmi milovaný hrášek. Stačilo pár deštivých dnů a začaly se objevovat první náznaky dobře vykonané práce.

Ale abychom neusnuli na vavřínech, jak se říká, je potřeba se dále o zahrádku starat, každý den chodíme zahrádku zalévat a kontrolovat jak nám vše pěkně roste. První plody naší úrody jsme mohli ochutnat již před pár dny – plný košík jahod byl vítanou odměnou za naše úsilí.

Zahrádka se mění 1Zahrádka se mění 1Zahrádka se mění 1Zahrádka se mění 1Zahrádka se mění 1Zahrádka se mění 1Zahrádka se mění 1Zahrádka se mění 1Zahrádka se mění 1Zahrádka se mění 1Zahrádka se mění 1Zahrádka se mění 1Zahrádka se mění 1
Zpět na výpis