Za prosincem končí rok, do nového už jen krok…

A jelikož k vánoční besídce patří také vánoční cukroví, pustili jsme se směle do pečení. Děti s paní učitelkou Petrou napekly perníčky a ostatní, složitější kousky paní kuchařka s paní učitelkou Zdenou. Výsledek byl znamenitý.

Vánoční besídku máme v netradičním duchu. Dělí se na tři části, kam patří vánoční procházka, vánoční nadílka a vánoční hostina. Tím odbouráváme dlouhé nácviky, stresy i zlobení. Máme více času na zábavné aktivity, tvůrčí činnosti i prohlubování zájmu dětí o tradice, jenž jsou s tímto obdobím spojeny.

Přestože bylo prosincové počasí hodně proměnlivé a nevyzpytatelné, v den besídky, tedy 12. prosince, nám bylo přáno. Všechna zastavení během vycházky byla provázena dobrou náladou a nadšením dětí, ale i velkým očekáváním toho, co bude následovat. Po návratu do školky bylo naděleno – hračky pro naše milé holky a kluky, ale i jeden praktický dárek, který nyní často využíváme. Jedná se o odšťavňovač na ovoce. Takže nyní máme možnost si kdykoliv udělat čerstvou ovocnou šťávu, na jejíž výrobě se podílí především samy děti. A potom přišlo na řadu vánoční hodování, kdy rodiče ochutnali vánoční punč a zdravé cukroví, které jsme pro ně připravili.

Ale i v prosinci se naplno pracovalo. V rámci kolegiální podpory nás 18. prosince navštívila paní kuchařka ze školní jídelny v mateřské škole v Budišově Irena Rybníčková, aby si rozšířila poznatky a získala nové zkušenosti z oblasti zdravého stravování. S paní Prudkovou společně připravily přesnídávku, oběd i odpolední svačinu. Vzájemná spolupráce potěšila obě kuchařky. Domnívám se, že je to pravý námět k zamyšlení, neboť praktické předávání zkušeností touto neformální cestou a přímým zapojením do činnosti je pro zaměstnance školních kuchyní hodně přínosné.

Pondělní jídelníček 18.12. 2017:

• Přesnídávka - chléb, pomazánka cizrnová s česnekem, bílá káva, paprika, jablko

• Polévka - zeleninový vývar s kapáním a hráškem

• Oběd - špenátové placičky, vařené brambory, čaj broskvový

• Svačina - mrkvovo- jablečný koláč, čaj rakytníkový, mandarinka

Poslední den před odchodem na vánoční prázdniny chystáme pro děti vždy slavnostní oběd, který tentokrát vyšel na 22. prosince. Paní kuchařka nám připravila vynikající rybí polévku s hrachem a krutónky, bramborovou kaši z brambor od pana Nevrkly a smaženou rybu. Děti se podílely na přípravě slavnostní tabule a zelného salátu s koprovou zálivkou.

A na závěr několik receptů zdravého cukroví, které nemusí být pouze vánoční. V novém roce přejeme všem hodně zdraví, štěstí a lásky .

Mandlové hvězdičky

75 g mletých mandlí, 90 g špaldové mouky, 75 g másla (hera ..), 2 lžíce medu

Před upečením natřít vejcem a sypat nudličkami mandlí.

Skořicové sušenky

250 g hladké mouky, 120 g cukr moučka, 1 vejce, 1 lžička prášku do pečiva, mletá skořice

100 g tuku

Linecké ze špaldové mouky