Z naší zahrádky

Naše mateřská škola Zvoneček je obklopena krásnou zahradou, jejíž součástí je i užitková zahrádka. Najdete u  nás vyvýšené záhony s různými druhy ovoce a zeleniny (např. jahody, hrášek apod.), bylinkové spirály (bylinky jsou součástí pitného režimu každý den), ovocné keře (rybíz...). Konkrétně s našimi nejmenšími dětmi -"Žabičkami" jsme na jaře zaseli semínka ředkviček, hrášku a zasadili sazeničky salátu a kedluben. Děti si vyzkoušely veškeré činnosti potřebné k úspěšnému pěstování - od přípravy záhonku, setí, sázení, zalévání, pletí... Také se setkaly s problémy, které se občas mohou u zahradničení vyskytnout (např. škůdci - jednu sazeničku nám sbaštili slimáci, dále sucho, nebo naopak hodně vody...). Děti již vědí, že vypěstovat třebas takový salát není zase tak jednouduché, jak se v obchodě, kde jich mají plný regál, může zdát. Za vším stojí lildská práce a bez práce nejsou koláče - v našem případě zeleninka a ovoce. Je léto a děti se dočkaly vytoužené odměny za jejich práci - sklízíme ředkvičky, salát, hrášek, jahody, baštíme rybíz a těšíme se na kedloubky. Jíme ty nejčerstvější vitaminky, které mají ještě navíc tu důležitou přidanou hodnotu - jsou vlastnoručně vypěstované dětmi. A věřte, nebo ne, ale takový salát opravdu chutná lépe než ten koupený :). Dobrou chuť!