Vyrábíme smoothie ve školce

„Víte, co znamená anglické slovo smoothie, děti?“ Takto jsem se zeptala jednoho zimního rána, krátce po Vánocích své třídy. Některé starší děti věděly, poněvadž si doma s maminkou také mixují ovoce. „A protože mi doma Ježíšek nadělil pod stromeček smoothie stroj, rozhodla jsem se, že se s vámi podělím o dobroty, které dokáže tento malý zázrak vyrobit,“ pokračovala jsem a vytáhla jsem z krabice nevelký kuchyňský spotřebič.

Denně nabízíme dětem k svačince na kousky nakrájenou zeleninu či ovoce, ale ze zkušenosti vím, že ne vždy se všechno ovoce či zelenina sní a něco vždy zůstane na talířcích. Jak tedy docílit toho, abychom neplýtvali zdravými vitamíny, talířky zůstaly prázdné a ještě si z konzumace ovoce udělali zábavnou hru? Je to zcela prosté. Připravily jsme si s dětmi různé druhy ovoce – banány, pomeranče, jablka a přidali jsme k tomu několik mrkviček. Děti se nahrnuly okolo stolu a postupně si každý zkusil na kousky nakrájet připravené ovoce. Nechala jsem na dětech, jakou by měl budoucí nápoj mít chuť – zda více banánovou, jablíčkovou či mrkvovou. Podle toho jsme do mixéru vhazovali nakrájené kousky. Přilili jsme trošku vody, aby nápoj nebyl příliš hustý a začali kouzlit. Tedy, stiskli jsme tlačítko určené k mixování nápoje. Děti fascinovaně koukali na rotující ovoce, které se velmi rychle začalo měnit v barevný nápoj. Každy chtěl stisknout tlačítko a prožít pocit, že připravuje lahodnou svačinku pro děti právě on sám.

Postupně jsme spotřebovali všechny nakrájené kousky a vytvořili tak celkem třikrát zdravý nápoj, plný vitáminů. Talířky zůstaly čisté a všechno se vypilo. „Mňam, to bylo moc dobré, paní učitelko a taky záabavné,“ vykřikovaly děti jeden přes druhého. „A kdy si to zase zopakujeme, zítra?“

Tak to vypadá, že smoothie maker budu muset do školky přinášet častěji :)

MŠ Hradec nad Moravicí - odloučené pracoviště Bohučovice

Bc. Martina Stoklasová

MŠ Bohučovice