Vynášení Morany a vítání jara

23. 3. 2019

Ve středu 20. března, kdy nastalo astronomické jaro, jsme v Lesokruhu pořádali naši první letošní slavnost spojenou s vynášením Morany a vítáním jara. Na ohni vařenou polévku, podávanou už tradičně na každé naší slavnosti, jsme tentokrát připravovali zeleninovo-luštěninovou. Děti oloupaly, nebo se některé alespoň snažily, a nakrájely brambory, mrkev, celer, batát, pórek, petržel a kapustu. O tuto činnost jevili zájem i ti, kdož dosud vařili v pískové kuchyňce nebo stavěli hrad z polen a prken, takže v jednu chvíli se stála fronta na nože a prkénka. Kromě zeleniny se na ohni vařily kroupy, cizrna a mungo a ochucena byla (nejen) naší vlastní majoránkou, jež přežila zimu ve skleníku, a tymiánem. Po třetí hodině přicházeli rodiče, společně s nimiž si děti vyrobili z klacků, slámy a látek malé Moranky. Velká Morana čekala opřená o třešeň už od rána, a tak jsme se po dokončení Moranek vydali k potoku. Zde byli oficiálně přivítáni a s legendou o Jarovítovi seznámeni přišedší rodiče a příznivci, načež loutková sekce našeho klubu znázornila příběh pomocí loutek z kartónu. Za zpěvu písně Vítej, Vesno přitančily Vesny, které omladily přítomné lítečkem a vodou z Vantrok, náhonu, který protéká třebechovickými lesy už déle než 600 let. Malé Moranky jsme svlékli z jejich oděvů, aby neznečistily vodu, zapálili jsme je a hodili do potoka, aby odpluly zpátky do zimního království. Někteří odvážní jedinci smočili v potoce nohy, a nejodvážnější čtyřleťák se potokem prošel dvakrát po pas ponořen. Nakonec jsme odnesli Moranu do lesa, kde jsme ji pohřbili pod listí a vydali se zpátky do školky na polévku a jiné dobroty, které donesli rodiče a připravila babička kuchařka. Hodovali jsme a družili se ještě ve chvíli, kdy nad les vyšel obrovský měsíc v úplňku. Vítej, jaro, mezi námi :)

Pokud by měl někdo zájem dozvědět se o slovanských jarních mýtech, přikládáme odkaz na rozhovor s etnologem Jiřím Mačudou na ČRo 6: http://www.rozhlas.cz/cro6/dokument/_zprava/jarilo-a-jarni-mytus-jak-slavili-velikonoce-stari-slovane--1041159