Výlet na farmu

Výlet na kozí farmu Sedlák

S dětmi jsme se v červnu vydali na výlet na kozí farmu a mlékárnu Sedlák v Šošůvce v Moravském krasu. Po příjezdu na farmu nás pan MVDr. Sedlák přivítal a seznámil děti se zemědělskou technikou, kterou na farmě využívá. Nejvíce děti zaujal velký traktor s vlečkou a vysokozdvižný vozík, kterým přemisťují kotouče slámy kozám do ohrad.

Poté si děti mohly prohlédnot letos narozená kůzlata, kozly i dospělé kozy. Pan MVDr. Sedlák dětem během prohlídky vyprávěl jak probíhá den na statku a jak se o kozy starají – vodí je na pastvinu, musí je podojit, chystají jim slámu...

Potom nás seznámil s produkty, které na farmě z kozího mléka připravují – několik druhů sýrů, brynzu, tvaroh a také tvarohový dezert „Janínek“. Pro děti byla také připravena ochutnávka pečiva s kozím sýrem.

Nakonec si děti prohlédly angorské kozy v ohradě u vstupu.

Díky tomuto výletu měly děti možnost podívat se na místo, odkud jako školka bereme sýry, tvaroh a další pochutiny, které děti mají na svačiny.

Výlet na farmu 1Výlet na farmu 1Výlet na farmu 1