Výlet Ježečků a Medvíďat do stájí v Nechánicích

Na začátku října jsme měli možnost navštívit stáje v Nechánicích. Ten dennám vyšlo nádherné a slunečné počasí, a to našemu výletu dodalo na atraktivitě.

Již při vstupu do areálu na nás čekaly dvě milé dámy, které nás celým areálem provedly. Naší první zastávkou bylo bydliště drobných hlodavců – zakrslých králíčků, maxi králíků, morčátek  a mini prasátko, které jsme mohli nakrmit a pohladit. Nejvíce z naší návštěvy bylo nadšené právě prasátko a maxi králíčci, protože snědli všechno, co jsme jim donesli.

Dalšími obyvateli stájí, které jsme si mohli pohladit, byli pštros Tonda (či Tonička) – to se ještě neví, protože trvá 3 roky, než se ukáže, zda jde o samičku či samce – pozná se to podle toho, zda budou vajíčka či nikoliv – a jeho spolubydlící lamy, které měly huňatou a nádherně zbarvenou vlnu, ze které se pak vyrábějí čepice, protože je velmi hřejivá.

Naší další zastávkou byly ohrady s oslíky, kozami, ovečkami a poníky. Mohly jsme si je pohladit, nakrmit a měli jsme i možnost si koníky a oslíky vyhřebelcovat. Někteří odvážlivci se snažili objevovat skrytá zákoutí výběhů.  Děti se dozvěděly spousty nových informací a naučily se i nové pojmy, jako třeba mula či mezek. Po důkladné péči o oslíky a koníky, jsme se přesunuli do horní části stájí, kde jsme viděli koňské umývárny a solárium (to slouží, aby se koně po koupeli prohřáli).

Cestou do nejvyšších částí stájí jsme měli možnost vidět majitelku koně, který je zde ustájen, jak se chystá zrovna na vyjížďku, jakým způsobem se mu čistí kopyta, jak se usazuje sedlo… Prohlédli jsme si venkovní výběhy, kruhovku (místo, které je ukryto pod plachtou a koně zde chodí v kruhu), jízdárnu, ale i přístřešky pro ustájené koně.

Nechybělo ani malé občerstvení a hra na místním hřišti, neboť po takové procházce nám všem vyhládlo.

Na závěr naší prohlídky jsme navštívili příbytek veverek, který byl ale v dané chvíli prázdný, takže jsme žádnou neviděli, za to jsme se ale dozvěděli, čím se veverky živí a že mají rády oříšky, ale nesmí mandle, protože jsou pro ně jedovaté.

Celá exkurze se nám všem moc líbila - děti se dozvěděly spoustu nových informacích o životě zvířat na farmě, o tom, jak o zvířata pečovat, jak a čím je krmit, jak docílit toho, aby měli mláďátka atd.

Výlet Ježečků a Medvíďat do stájí v Nechánicích 1Výlet Ježečků a Medvíďat do stájí v Nechánicích 1Výlet Ježečků a Medvíďat do stájí v Nechánicích 1Výlet Ježečků a Medvíďat do stájí v Nechánicích 1