Vaření s příběhem 1

Naše škola se zapojila do projektu Jídlo spojuje aneb Vaření s příběhem, zaměřené na romskou a norskou kuchyni.

Pro naše žáky jsme vytvořili prezentace Romská kuchyně a Norská kuchyně, které byly podkreslené typickou hudbou. V první  prezentaci se seznámili s romskou kulturou. Nejprve si vyslechli starodávnou pověst o Romech. Dále se dozvěděli, že díky kočovnému způsobu života se v jejich jídelníčku objevují unikátní pokrmy inspirované kuchyní těch zemí, kde se aspoň na chvíli usadili. Jídlo je důležitá věc v životě a Romové věří, že dobrá nálada a energie, se kterou kuchařka vaří, může přecházet i do jídla. V druhé prezentaci měli žáci podle indícií uhodnout, o kterou zemi se jedná. Země na severu,Trollové, ryby, vlajka,.. Lidé si zde nepřejí dobrou chuť, jako například u nás, ale děkují za jídlo "tak for maten" a ten kdo servíruje odpoví "velbekommen".

Žáci třídy 5. A jsou mlsouni. Vybrali si a s chutí připravili taštičky s povidly DEDELE. Před jídlem si popřáli Dobrou chuť v romském jazyce - Chan Devleha.