Vánoce ve Skaláčku 2017

7. 1. 2018

Předvánoční a vánoční dobu nám sice příliš nezdobil sníh na zemi a jiskřivé vločky poletující vzduchem, zato atmosféra byla milá a tvořivá.

Na Milukáše, čerta a anděla jsme si počkali na lesní cestě, která vede od Turnova směrem na Jičín. Každý rok tudy prý procházejí a i letos se nám je tu podařilo zastihnout právě když se děti usadily ke svačince. Zahlédly je blížit se mezi stromy, utichly a v tichosti pozorovaly, co se bude dít. Po chvíli jim to nedalo a na Mikuláše zavolaly, ať jde k nám. Bály se asi, aby je neminul. Společně se pozdravili, Mikuláš s andělem přistoupili blíže, čert se schoval za strom a jen sem tam vykukoval ven. Když se děti ujistili, že opravdu nevyleze, ten nejstatečnější z nás začal zpívat písničku a ostatní se k němu přidali. Všichni jsme za odměnu byli obdarováni malou dobrotou a rozloučili jsme se. Mikuláš zavolal na čerta, který se stále třásl za stromem (těžko říct, jestli strachy nebo zimou :-) ) a pokračovali na své každoroční cestě směrem k Jičínu.

V posledním týdnu před Vánoci se ve Skaláčku pořádá Vánoční hra. Účinkují v ní rodinní příslušníci školkových dětí. Je to takové milé předvánoční setkání, kdy je příležitost se naposledy v roce všichni společně setkat. Podával se horký mošt a donesené cukroví. I děti se mohly pochlubit svými výrobky. Ve školce si už dříve z připraveného těsta vykrájely a ozdobily perníčky. Když se začalo šeřit, ozvalo se cinkání zvonku a objevili se tři králové, resp. dva a jedna královna, která všechny vyzvala, aby stejně jako oni následovali hvězdu cestou do Betléma. Procesí cestou ještě potkalo pasáčky s "ovcemi" a muzikanty, kteří souhlasili s tím, že právě narozenému Ježíškovi zahrají a spolu s námi zazpívají. V Betlémě jim pak anděl vyprávěl příběh, který Ježíškovu narození předcházel a na jeho oslavu jsme jemu i sobě zazpívali vánoční koledy. Pak se od stromečku odehnaly "ovce" a Marie dětem rozdala dárky, které tam na ně čekaly. Všichni jsme si pak popřáli veselé Vánoce...

A na konci prvního novoročního týdne, na oslavu a připomenutí svátku Tří králů, vyrazila celá skupinka malých za to roztomilých králů statečně deštivým dnem průvodem do kempu, kde si vyzpívali zaslouženou koledu.