Svatý Martin na cestách po Vysočině

14. 11. 2016

Naše školička uspořádala 11.11. v odpoledních hodinách již „Druhé martinské slavnosti“. V loňském roce se tato akce setkala s obrovským zájmem, takže nebylo o čem přemýšlet. Slavnosti doplňují i naše koncepční záměry, kde se vracíme zpátky k našim tradicím a k jejich uchování pro budoucnost.

Celému odpoledni předchází týden třídních aktivit, kde děti hrají příběh o Martinovi, vysvětlují si význam této legendy, zpívají písně o Martinovi, vyrábí si koníky, stopují v přírodě, kudy Martin na svém koni projíždí a také připravují dobroty a svatomartinskou slavnost. Každá třída peče něco jiného, ale tradičního. Nějaké máslové sušenky, martinské rohlíčky či další drobné cukroví děti připravují na svých třídách a se svými učitelkami. Vaření obecně je velmi baví.

Na slavnost naše paní kuchařky udělají speciální svatomartinské menu (bramborový knedlík, červené zelí a pečenou kachnu) a také nápoj z červené řepy jako svatomartinské víno, které všem vlije energii do těla☺.

A už přijíždí sv. Martin, který je vítán početným davem a společně s ním se pak všichni vydávají na průvod se svými lampiony, lucernami či jinými světýlky. Po návratu průvodu holčičky-hospodyňky roznášejí napečené dobroty, všichni popíjejí dobrý čaj a jablečný punč, sedí kolem velké vatry a jen tak si spolu povídají. Letos to bylo opět úžasné komunitní setkání rodin i obyvatel Nového Veselí a byl to „príma den“, jak říkají naše děti.