Svatomartinské kuchtění

17. 11. 2019

Na svatého Martina jsme měli ve školce na depistáži paní logopedku, zůstali jsme tedy celý den na zahradě. Této příležitosti jsme využili k pečení martinských rohlíčků.  Nejdřív jsme smíchali namleté vlašské ořechy s moučkovým cukrem a bílkem na náplň. Těsto, které připravily průvodkyně předem, jsme rozdělili na pět dílů a pět dětí z něj vy tvořilo pět koulí, které postupně rozválely na válu. Šlo to ztuha, v teplotách okolo jednoho stupně Celsia se máslu v těstě nechtělo příliš spolupracovat, ale práci s "válečkou" si všichni moc užili :) Rozválenou placku průvodkyně Tereza rozřízla na 6 dílů, děti pomazaly okraje bílkem, pak Tereza nanesla ořechovou náplň a vytvořila začátek rohlíčku, který děti "domotaly" do konce, daly na plech a zase potřely bílkem. Nachystané rohlíčky byly předány babičce kuchařce k hlídání v troubě. K odpolední svačině jsme na ohni upekli lokše neboli přesňáky  z bramborového těsta. Válet je musel dospělák, protože těsto lepilo na vál, ale děti zaujatě asistovaly. Místo s husou jsme lokše snědli s ledovým salátem, paprikou a mrkví. Jako sladkou svačinovou tečku jsme pojedli výtečné martinské rohlíčky :)