Svačinka dle mého gusta

Vaření s dětmi

V rámci zapojení naší školy a také mateřské školy do projektu „Skutečně zdravá škola“, jsme se ve školce rozhodli otevřít dětem kroužek „Vaření“. Každý týden průběžně celý rok, se děti budou dozvídat něco nového o nejrůznějších potravinách – kde se potraviny, co končí na našem talíři, berou a co vše se dá z různých potravin uvařit.

Mezi první lekce paní učitelka zařadila přípravu jednoduchých chlebíčků a také u dětí velice oblíbené palačinky na sladko.

První týden si každé z dětí vytvořilo chlebíček podle svého. Ale nejprve se muselo vše nachystat. Děti si za pomoci paní učitelky vyrobily vlastní pomazánku, základem bylo máslo z farmy, které přivezla paní učitelka, každý si do másla přimíchal, co chtěl – pažitku, strouhaný sýr, trochu česneku a také najemno nakrouhané vlašské oříšky. Poté si děti pomazánku samostatně namazaly na veku a ozdobily dalšími surovinami, někdo si přidal šunku, někdo vajíčko a nesměli chybět ani plátky okurku a kolečka rajčat. No každý podle svého gusta. A stačilo jen se do toho pustit.

Další týden se děti už od rána nemohly dočkat kroužku, jelikož od paní učitelky věděly, že je dnes čeká příprava palačinek. Paní učitelka je nejprve seznámila s přístrojem na výrobu palačinek a také si postupně prošli suroviny potřebné na výrobu těsta. Když se pak všechno smíchalo dohromady, mohlo se začít vyrábět. Jedna palačinka za druhou, děti si je mazaly domácím džemem a také domácím medem, který donesla paní učitelka. Někdo si dal palačinku jen tak samotnou. Všem moc chutnalo a zbylo dokonce i na ochutnávku domů maminkám.