Slavnost úrody

27. 9. 2022

Září je časem posvícení a hodů, kdy se naši předkové veselili a do syta si užívali všech dobrot vzešlých z přírody, nejen těch určených k jídlu, ale i těch určených k pití, například vína či jablečného moštu, o jejichž příchod na svět se během teplých letních měsíců zasloužili. Proto jsme se rozhodli uspořádat akci s názvem Slavnost úrody a ocenit tak přírodu za veškeré zeleninové a ovocné dary, jež na podzim sklízíme.

Děti si nejprve v malých skupinkách vytvořily vlastní recepty a následně se pustily do společného vaření a pečení. V odpoledních hodinách se k dětem připojili někteří rodiče a pomáhali jim z různých právě sklizených dobrot vytvářet ještě lepší pochoutky. Společně se hlavně peklo, krájelo, vařilo, ale i napřiklad moštovalo. Děti byly nadšené i z domácích pomazánek, zejména pomazánka z pečené dýně hokkaido či pomazánka z červené řepy uchvátila nejedno děťátko.

Na závěr společného vaření se konala samotná slavnost, a to na zahradě školy, kam se umístilo několik školních lavic ozdobených právě vyrobenými pochoutkami dětí a rodičů. Hodovní tabule se v předvečer státního svátku povedla a tak jsme si i všichni společně a s chutí zazpívali tématickou píseň o sv. Václavovi.