Samostatné mazání svačinek u nejmenších

V 1. třídě u Mravenečků se snažíme o rozvíjení  samoobslužných  činností.  Během podzimu se děti snaží osvojit mazání chleba a  pečiva příborovým nožem. Teta jim připraví na stůl pomazánku, nakrájené pečivo a ovoce či zeleninu. Děti si připraví pití a nůž. S dětmi si připomeneme základní pravidla při manipulaci s nožem a ony se již samostatně  obsluhují. Naše zkušenost je taková, že pokud si pečivo děti namažou a ozdobí samy, tak to také snědí. Ale najdou se i děti, které jenom ochutnají na lžičce a snědí suchý chléb. Ač je větší nepořádek při stolování a zabere vše více času, děti mají radost z prožitého a učí se novou zručnost.