S rodiči na farmu

Děti z Mateřídoušky se vydávají každé pondělí na výlety, aby prožitkem zahájily určitou tematickou část. Na začátku října navštívily spolu s p.učitelkami snad nejbližší farmu města Brna, farmu v Jinačovicích. Doprava je tam velmi pohodlná, městským autobusem z Bystrce. Výlet se dá protáhnout krásnou procházkou po nové stezce z Jinačovic do Kníniček nebo naopak. Učitelkám a dětem se na farmě líbilo natolik, že dostali nápad navštívit farmu znovu, spolu s rodiči a prarodiči. Děti chtěly ukázat dospělým a sourozencům toto příjemné místo, chtělyjim říct, co se tady naučily. Poznaly zde spoustu domácích zvířat - králíky, slepice, kachny husy, kozy, vepře, krávy, osly. Viděly, jak se farmáři o zvířata starají, naučily se, co všechno zvířata potřebují ke spokojenému životu, jaký z nich má člověk užitek.

Chtěli jsme využít poslední pěkné dny a tak domluva s rodiči byla rychlá. V úterý 15.11. vyzvedli své děti ze školky dříve a společně jsme strávili pěkné chvíle na farmě. Vzhledem k věku dětí a zajištění bezpečnosti, mají tyto návštěvy spíše pozorovací charakter, děti a rodiče si většinou zvířátka jen hladi, mohou je nakrmit. I když jsou to společné aktivity dětí a rodičů, chceme eliminovat možná rizika. Aktivněji se podílejí při pracích na zahradě, při sázení a sklizni plodin, při pěstování rostlin. V předškolním věku musí jít vše “pomalu”, jde především o prvotní poznání a vytvoření si vztahu ke zvířatům, rostlinám a přírodě.

Společné akce rodičů a dětí jsou vždy pro všechny zúčastněné nezapomenutelnými zážitky.