První pečení chleba v naší (právě) dokončené venkovní peci

Po celoročním zpracovávání sklizeného obilí, nekonečném přebírání, prosívání a mletí jsme se dva dny před vysvědčením pustili do pečení chleba. Ráno jsme roztopili pec, na které ještě ani pořádně nezaschnul beton. Na chvíli nás vyděsilo počasí, protože v dešti by práce byla o trochu složitější. Naštěstí se umoudřilo, a po krátké přeháňce dokonce vysvitlo slunce. Rozdělili jsme se na dvě skupiny a postupně vytvořili těsto. Každé dítě vytvarovalo malý bochánek, který vložilo do pomoučněné ošatky. Po vykynutí jsme ošatky nanosili k peci. Jakmile byla uvnitř správná teplota, vymetli jsme žhavé uhlíky a pomocí lopaty jsme bochníčky po jednom nasázeli do pece. V půlce pečení jsme je vyndali, a nasázeli nazpátek v obráceném pořadí, aby se propekli rovnoměrně. A povedlo se!

Každý z nás si mohl odnést domů výborný domácí chléb. Takový, jaký už nikdy neochutná, protože je hodně malá šance, že si ještě někdy vypěstuje obilí bez strojů a chemie, které poseká, vymlátí cepy, odstraní pomocí fukaru slámu, zrníčko po zrníčku přebere, ručně několikrát umele, vytvoří těsto a následně upeče chléb v peci, kterou pár dní před tím dostavěl.

Alena Klímová, třídní učitelka 4. třídy

Poznámka: Děkujeme všem, kteří se o dostavění pece ve velmi krátkém čase zasloužili! Videa a další fotografie ze stavby a pečení naleznete na fb stránkách VastuSpace.cz hlavního architekta, stavbyvedoucího a tatínka Petra Budila zde.

První pečení chleba v naší (právě) dokončené venkovní peci 1První pečení chleba v naší (právě) dokončené venkovní peci 1První pečení chleba v naší (právě) dokončené venkovní peci 1První pečení chleba v naší (právě) dokončené venkovní peci 1První pečení chleba v naší (právě) dokončené venkovní peci 1První pečení chleba v naší (právě) dokončené venkovní peci 1První pečení chleba v naší (právě) dokončené venkovní peci 1První pečení chleba v naší (právě) dokončené venkovní peci 1
Zpět na výpis