Projektový rok ve škole v Českých Libchavách

5. 6. 2018

Naši strávníci se u nás setkali se svačinkou v pravěku, s dobrotami egyptských faraónů, středověkou krčmou i s hostinou u císaře Rudolfa aj.

Velký ohlas u školáků měla svátečně prostřená vánoční tabule, kde své kamarády a paní učitelky obsluhovali nejstarší žáci školy ,,velcí páťáci“. Celá sedmičlenná parta žáků pátého ročníku si pro své mladší kamarády připravila výzdobu na sváteční stůl, a potom jen netrpělivě čekala na příchod mladších dětí, které podle etikety uvedli ke stolu. Způsobně usazeným žákům nalévali polévku a rozdávali smaženou rybu  s bramborovou kaší nebo s bramborovým salátem. Všichni jejich snahu a pozornost velmi ocenili.

Ani v mateřské školce se nezahálelo. Děti si pilně hrály, ale i probíraly základy stolování, pekly zdravé dobroty nebo si s radostí připravovaly dopolední svačinky. Pečivo namazané vlastnoručně vyrobenou pomazánkou, zeleninový či ovocný salátek, který si sami namíchají, určitě chutná mnohem lépe.

Dýňování proběhlo v obou zařízeních. Ve školce se dlabání chopily děti sami. Ve škole s výrobou dýňových dekorací pomohli rodiče, kteří si celé dopoledně moc užili. Vzniklé výtvory zdobily předzahrádku školy dlouhou dobu.

V naší škole velmi aktivně pracují děti v kroužku vaření. Celý rok se snaží naučit základům stolování, pečou, vaří a smaží s velkým nadšením. V průběhu roku děti zavařovaly džemy, pečený čaj, čalamádu a jiné dobroty. Také si našlapaly soudek zelí. Na jaře vysévaly semínka bylinek, rajčat, paprik a cuket. Při příležitosti školní akce „Taková normální rodinka“ své výrobky prodávaly na prodejním jarmarku. Rodiče měli příležitost si nakoupit sazeničky do svých zahrádek, celou akci provázela velmi příjemná atmosféra.

Paní kuchařky se snaží zpestřit jídelníček malých i velkých strávníků zdravými dobrotami. V naší jídelně nás chlebem a solí uvítaly staročeské selky, v týdnu mezinárodní kuchyně jídlo vydávali Mexičané, nebo si všichni vyzkoušeli jíst čínské nudle hůlkami.

Ještě máme před sebou několik týdnů do konce školního roku. V naší škole máme naplánováno mnoho zajímavých doprovodných akcí jak pro děti tak pro rodiče, kteří nás vždy ve velkém počtu přijdou podpořit.

Moc si jejich zájmu  vážíme a jejich podpora je  pro všechny zaměstnance motivující.

Renata Knapovská, vedoucí školní jídelny

Kompletní fotogalerii ze školního roku 2017/18 naleznete zde.