Pojďme řešit sladkosti v dětství společně s dětmi a ne za ně - MŠ Kajlovec

Naše mateřská škola je zapojena do programu SZŠ. Paní kuchařky se snaží pro děti vařit zdravou stravu bez konzervantů a éček a pokud možno z regionálních potravin. Nabízí dětem dostatek  ovoce i zeleniny. Společeně hledají nové recepty, experimentují a v poslední době se snaží omezit slazení klasickým bílým cukrem. Položili jsme si otázku, jak bychom si představovali ideální stravování a mlsání u svých dětí my.

Schválně,  dejte si  na to čas, chvilku klidu a zeptejte se sami sebe, jak to se sladkostmi cítíte uvnitř.  Důležité je ujasnit si, jak to s mlsáním chci. Každá rodina v mém okolí to má ÚPLNĚ JINAK. Jenže - každý odborník na výživu tvrdí taky něco trochu jiného a nikde jsem univerzální návod nato, kolik gramů cukru je vhodný pro ten a ten věk, nenašla. Brzy nás čeká přechod mezi  biologickým jarem a létem a to se  většina lidí cítí být unavená  a mají chuť na sladké.  Vytvořila jsem proto v naší MŠ názornou nástěnku pro rodiče , kde je uvedeno šest důvodů  proč přestat pít slazené nápoje. Rodiče a děti mají možnost se podívat, kolik cukru obsahují oblíbené nápoje a co vše způsobují našemu zdraví. Ve složce k nahlédnutí, jsou popsána rizika v  souvislosti s konzumací sladkých nápojů.

Ukázali jsme  společně rodičům, jak se zdravě stravovat a  že bez cukru se obejdeme. Tyto ukazatelé jsou začátkem cesty k tomu, abychom to spolu zvládli. Snad pomůžeme dětem, aby se naučily být zodpovědné za to, co jedí a pijí a nemusely se s tím v dospělosti samy trápit. Myslím si, že je  třeba s dětmi mluvit na rovinu, odkrýt karty bez habaďůr.  Každý rodič má snad jen jedno přání, aby jeho dítě bylo zdravé a šťastné!

U nás, v naší MŠ, se už ta důležitá změna stala.

Bc. Michaela Hyklová, MŠ Kajlovec/ Hradec nad Moravicí

Pojďme řešit sladkosti v dětství společně s dětmi a ne za ně - MŠ Kajlovec 1