Podzim na zahradě Mateřídoušky

Poslední teplé podzimní dny umožnily škole uspořádat setkání prarodičů, rodičů a dětí na školní zahradě. Hlavním záměrem této akce nebyla pouze práce, ale také společně strávené chvíle se zdravým pohoštěním a ochutnávkou dobrých polévek. Občerstvení připravovaly děti ve spolupráci s p. kuchařkami. Ty uvařily výbornou cuketovou a mrkvovou polévku se zázvorem, na kterou jim děti nakrájely suroviny. Děti a rodiče společně připravili pomazánky - celerovou a z červené řepy. Prarodiče se s námi podělili o plody ze svých zahrádek a také ukázky svých zdravých oblíbených podzimních receptů. Pedagogové připravili zajímavou náplň - tvořivé koutky, ve kterých si děti spolu s dospělými mohly vyrobit podzimní dekorace z přírodnin nebo keramické hlíny. Společně byl proveden úklid školní zahrady, na které se děti během celého roku staraly o rostliny. Před zimou byly upraveny záhony, shrabáno listí, ošetřeny keře. Rodičům byly rozdány i receptury na zdravé polévky, byli seznámeni s možností nákupu potravin ve SCUK organizaci nebo v bezobalovaném obchodě Nasyp si, který je nedaleko Mateřídoušky. Tato setkání byla jedna z mnoha kamínků na cestě ke zlatému certifikátu v projektu Skutečně zdravá škola, SZŠ. “Komu bylo zima”, mohl sledovat fotodokumentaci ve vestibulu školy na televizní obrazovce, kde běží prezentace fotografií z těchto akcí, např.:

Návštěva kozí farmy manželů Sedlákových v Šošůvce

Pravidelné poznávací vycházky do Otevřené zahrady

Návštěvy Jižanského dvorečku

Videohovor s farmářem Jackem Freestonem z farmy Overbury ve Velké Británii

Výlet na farmu v Jinačovicích

Exkurze v jablečných sadech ve Starém Lískovci

Setkání v Jinačovicích s rodiči a prarodiči

Po celý rok děti spolu s učitelkami prožívaly další aktivity, kterými naplňovaly kritéria SZŠ.