Plníme si sen – získali jsme dotaci na Jedlou zahradu

26. 5. 2023

Plníme si sen – získali jsme dotaci na Jedlou zahradu Mateřskou školu Dobroměřice jsme v tomto roce přihlásili do grantové výzvy a porota složená ze zástupců programu Skutečně zdravá škola a společnosti Lidl Česká republika nás mezi několika desítkami škol vybrala mezi šest, které získají finanční podporu ve výši 100 000 Kč. Náš projekt jsme pečlivě připravovali dva roky a v rámci něho jsme již realizovali první kroky. Na naší školní zahradě máme vyvýšené záhony, kde děti mohou sázet a sklízet sezónní ovoce a zeleninu, bylinkovou spirálu, kterou využívá hlavně naše školní kuchyně při vaření a zdobení zdravého jídla. Už od počátku byly naše cíle ale mnohem vyšší, chceme vytvořit pro děti permakulturní zahrádku a divoký jedlý les. V Dobroškolkové zahrádce se děti naučí pěstovat a poznávat ovoce a zeleninu, hospodařit s vodou, kompostovat a mulčovat, naučí se vytvořit instantní záhony, kopečkové záhony, bramborové a jahodové věže. V divokém jedlém háječku se děti seznámí s plody rostlin a naučí se je dále zajímavým způsobem zpracovávat. Jelikož permakulturní zahrada tvoří trvale udržitelný a samostatně se obnovující systém bez chemických zásahů a využívá smíšené kultury, mohou děti daleko více pozorovat přírodu v rámci střídání ročních období a celá zahrada podpoří přírodovědné vzdělávání v mateřské škole. Zároveň se jedná o užitkovou aktivitu, takže si děti uvědomí hodnotu jídla a práce, která za jídlem stojí, a zároveň jsou nenásilně vedeny k ekologickému uvažování a zahradničení v souladu s přírodou. Moc děkujeme za tuto příležitost a teď hurá do práce, které bude opravdu hodně, ale podle nás má smysl.