PEČENÍ OBŘADNÍHO PEČIVA

21. 11. 2019

VÍTE CO JE OBŘADNÍ PEČIVO?

Někteří z nás už ano…..Klub přátel školy (paní Markéta Prchlíková) totiž v sobotu 16.11.2019 pozvala do naší školy paní Růženu Vincikovou z Prachatic. Pozvánku pro děti jsme tentokrát řešili i trochu netradičně. Paní Prchlíková vytvořila prezentaci o pečení obřadního pečiva. Tato prezentace se dostala k rukám učitelů a ti ve vhodných hodinách děti o této akci informovali a pozvali je na sobotní pečení.

Než jsme se pustili do díla, tak nám paní Vinciková poutavě povyprávěla o tradicích na jihu Čech. Dozvěděli jsme se tak např., že kynuté těsto je typické pro náš kraj, nebo je co mitra, kdo byl Fanfulín, Mikuláška atd…

Celá akce byla rozdělená na dvě části – dopolední s dětmi - to jsme pekli Čerta a Mikuláše. Dětí se sešlo 31 a na toto množství dětí bylo třeba těsto z 12 kg mouky. Při práci došlo i na písníčky, které se k tématu vztahovaly.

Odpoledne se pak sešlo 20 dospělých. Nás paní Vinciková instruovala a všichni si domu odnášeli upečenou Svatou rodinu. Těsto pro dospělé se zadělávalo z 8 kg mouky. Jelikož něco málo těsta zbylo, dospělí se ochotně ještě pustili do tvorby pečených věnců. Věřte, že dozdobit věnec např. ptáčkem, lístečkem nebo kapříkem byla opravdu piplačka. Věnce si však domů neodnesl nikdo, ty si budete moct zakoupit na vánočních trzích před Jednotou.

Děkujeme tímto všem za účast, dětem hlavně za pozornost a ukázněnost.