Ovoce a zelenina nejen na talíři

Podzimní ochutnávka

Tak jako každý rok i letos jsme se s dětmi rozhodly udělat si podzimní ochutnávku ovoce a zeleniny. V letošním roce jsme do ochutnávky zapojily také ovoce a zeleninu, kterou si děti přinesly do MŠ z vlastních zahrádek, ale také ovoce, které jsme nasbíraly na zahradě u „velké“ školy, tedy u budovy druhého stupně, kde jsou již řadu let krásné vzrostlé jabloně a ořešáky.

Děti se na ochutnávku moc těšily, už při chystáni, se všem podařilo ukořistit aspoň kousíček na ochutnání, takže ve výsledku toho na ovocný salát moc nezůstalo. Ale zeleniny naštěstí bylo dost. Dětem nejvíce chutnala sladká jablka ze sadu a nejméně asi cibule a česnek ze zahrádky.

Během ochutnávky se děti dozvěděly, kde které ovoce roste a jak správně rozdělit zeleninu a ovoce. Ochutnávka probíhala se zavázanýma očima, a tak si děti mohly vyzkoušet, jak fungují i další smysly - podle chuti poznávaly, zda se jedná o ovoce nebo o zeleninu.

Během celého dne si děti také mohly vyzkoušet co jiného se dá s ovocem a zeleninou dělat - vyráběla se razítka z brambor a také se obtiskovala přepůlená jablíčka, hrušky a švestky, prostě takový ovocný kompot.