Oslava Dne Země, ptactva a dětské knihy

27. 4. 2019

Ve středu 24. dubna jsme v Lesokruhu pořádali další slavnost. Několikadenní až týdenní přípravy vyvrcholily ve tři hodiny odpoledne, kdy se lidé a děti z Lesokruhu a jejich hosté spojili v jeden kruh a zazpívali Matce Zemi píseň z filmu Tomáše Vorla. Po přivítání jsme rozšířili své obzory díky dvěma odbornicím z České společnosti ornitologické a jejich pejskům. Čtyřnozí přátelé (nejen) člověka nám ukázali, jak perfektně dokáží pomoci s hledáním návnad, jež někteří tvorové - kteří si též říkají lidi - straží na dravce. Tito pejsci jsou cvičení dokonce i na sběr odpadků. V zázemí školky bylo připraveno několik dílniček: "Výroba ptačí budky" - za příspěvek na materiál a trochu práce se šroubovákem bylo možné odnést si vlastoručně vyrobenou ptačí budku, přičemž na výběr bylo od malého sýkorníku až po velkou budku pro holuba doupňáka či některou ze sov. "Autorský koutek" nabízel vytvoření originální knihy z vylosovaných slov a sousloví, jejíž příběh si autor nejen sám vymyslel, ale i ilustroval a svázal. "Semínkové bomby" - kuličky z hlíny, jílu a vybraných druhů květin si přišly ukoulet jen děti, dospěláci-civilisté si blátem "vylepšit" ruce překvapivě nechtěli :) Ale i tak máme bombiček ke zkrášlování okolí spoustu. V kotlíku na ohni jsme jako vždy uvařili pro všechny polévku a rodiče přinesli dobroty ze svých kuchyní. Krásné slunečné odpoledne proběhlo v přátelském duchu a s pocitem, jaké je štěstí, že jsme se v dnešní společnosti potkali a můžeme tvořit společné vědomí, být příkladem dětem, ostatním i sobě. Děkujeme :)

Recepis na polívku ze všehobejlí – vezmi patnáctero dětských ručiček a nožiček a jdi na dlouhou, alespoň kilometrovou, procházku v les. Na místech, kde nehrozí kontaminace materiálu psí či lidskou močí nebo výfukovými plyny, sbírej jedlé byliny: kopřivu, bršlici kozí nohu, rozrazil, popenec, česnáček, divokou pažitku a pórek, trochu pampelišek. Tyto byliny pečlivě ober od nečistot, omyj a spař horkou vodou. Rozdělej oheň. V kotlíku na oleji osmaž na kostičky nakrájenou cibuli, hlívu a petržel, přidej na plátky nakrájený česnek. Po zasmažení přidej nasekané bejlí a chvíli dus pod pokličkou. Zalej horkou vodou, osol a povař. Nakonec přidej smetanu ke šlehání, rozmixuj ponorným mixérem, dosol dle chuti, podávej strávníkům, nech se obdivovat za kuchařské umění a rozdávej recepty :)

Oslava Dne Země, ptactva a dětské knihy 1Oslava Dne Země, ptactva a dětské knihy 1Oslava Dne Země, ptactva a dětské knihy 1Oslava Dne Země, ptactva a dětské knihy 1Oslava Dne Země, ptactva a dětské knihy 1Oslava Dne Země, ptactva a dětské knihy 1Oslava Dne Země, ptactva a dětské knihy 1Oslava Dne Země, ptactva a dětské knihy 1Oslava Dne Země, ptactva a dětské knihy 1