OBDOBÍ ZRÁNÍ A SKLIZNĚ

Obdobím zrání a sklizně končí v přírodě roční koloběh zahradnických a zemědělských prací. Nastává tak čas hodů a kvasů. Dříve těmito slavnostmi lidé vyjadřovali vděčnost a poděkování za úrodu. Vše co sklidili, také ihned zpracovali.

Děti na třídě Sluníčko (třída s prvky waldorfské pedagogiky) si vyzkoušeli, jaké to je být farmářem, či zahradníkem. Do školky si děti přinesly jedlý plod podzimu, který si sami vypěstovali, nebo alespoň sami sklidili. Všechny plody jsme se učili pojmenovat, rozeznat jeden od druhého barvou, tvarem, vůní a na závěr jsme zkusili zapojit chuťové pohárky a společně jsme uspořádali ochutnávku podzimní úrody. Abychom tento smysl využili co nejvíce, potlačili jsme smysl jiný, zrak. Ochutnávka tedy probíhala poslepu a děti se snažily poznat, co právě vložily do úst.

Bývaly by ochutnávaly známé i nové chutě celý den, jak moc je to bavilo. Naštěstí ale venku svítilo sluníčko a tak jsme se vydaly hledat a poznávat i další podzimní plody. To bylo radosti z kaštánku, žaludu, šípku, oříšku, jeřabin.

A tak jsme oslavili letošní období sklizně my.

Vypracovala: Soňa Tomková

Dne 8. 10. 2020

OBDOBÍ ZRÁNÍ A SKLIZNĚ 1OBDOBÍ ZRÁNÍ A SKLIZNĚ 1OBDOBÍ ZRÁNÍ A SKLIZNĚ 1OBDOBÍ ZRÁNÍ A SKLIZNĚ 1OBDOBÍ ZRÁNÍ A SKLIZNĚ 1OBDOBÍ ZRÁNÍ A SKLIZNĚ 1OBDOBÍ ZRÁNÍ A SKLIZNĚ 1