Návštěva včelaře a jeho chovanek

17. 6. 2019

V květnu a červnu si s dětmi povídáme taky o životě včel a protože jedna z našich průvodkyň má známého včelaře, využili jsme nabídky navštívit ho na zahradě v sousedním městě. Jako obvykle jsme cestovali vlakem a pěšky. Po řádném posilnění se svačinou jsme si prohlédli prosklený úl, včelařem sestavený speciálně pro vzdělávací účely, v němž je krásně vidět život včel. Nalezli jsme žlutě označenou královnu a podívali se, jak vypadá včelí kluk trubec i včelí holka dělnice. Prozkoumali a vyzkoušeli jsme dýmák neboli kuřačku, zařízení, jimž včelaři matou včely, když potřebují pracovat v úlu. Ochutnali jsme čerstvý slaďoučký med přímo z plástve. Zkusili jsme zatočit klikou medometu a přivoněli k medonosným květinám na políčku. Zatímco se děti rozprchly po rozsáhlé zahradě skýtající mnoho vymožeností ke hrám a taky potok s lávkou a prima osvěžující vodou, připravily průvodkyně zeleninový salát a usmažily na sklokeramické desce nad ohněm bramboráky. Po obědě si menší děti odpočinuly v hamakách rozvěšených mezi javory a pak už nás čekala jen cesta zpátky. Strávili jsme tu parádní den a pan včelař byl ujištěn, že nás příští rok může rozhodně čekat znova :)