Návštěva kozí farmy v Pěnčíně

15. 5. 2017

Jednoho jarního dne jsme se vypravili s dětmi autobusem z Turnova do nedalekého Pěnčína na návštěvu tamní Kozí farmy, jejíž produkty známe z prodejen regionálních produktů a farmářských trhů. Na cestu jsem si zabalili svačinu na celý den.

Krátce po nás na farmu přijeli další dva zájezdové autobusy plné dětí z jiných škol. Prostory farmy jsou naštěstí tak členité, že jsme neměli pocit přelidnění. Farma kromě možnosti nahlédnutí do zastřešených hal pro kozy a ovce nabízí i voliéry s pávy a perličkami, sýrárnu s prodejnou, muzeum zemědělských strojů s chodníčky vysypanými korálky různých barev a velikostí a dětským koutkem a kreativní korálkovou dílnu. Měli jsme tedy co dělat, abychom si užili vše z nabízeného.

Naše děti znají dobře dospělé ovce a kozy z výběhů v blízkosti zázemí školky, tak asi nejvíce ocenily oddělení s mláďátky, kde si mohly kůzlátka a jehňátka nejen prohlédnout, ale i pohladit a nechat se od nich olízat. V korálkové dílně nás děti udivily jindy nebývalou trpělivostí při vlepování korálků do předkreslených obrázků nebo tvorbě jednoduchých šperků. A nás dospělé velmi zaujalo povídání v sýrárně o výrobě sýrů, které nás navedlo na nápad vyrobit si vlastní sýry přímo ve školce.

Výlet jsme si tedy všichni velmi užili a rádi si ho v příštím školním roce třeba zase zopakujeme.

Návštěva kozí farmy v Pěnčíně 1Návštěva kozí farmy v Pěnčíně 1Návštěva kozí farmy v Pěnčíně 1