Návštěva farmy dojných a kašmírských koz

V rámci programu „Skutečně zdravá škola“, a také díky grantu Ministerstva zemědělství, jsme navštívili rodinnou kozí farmu manželů Sedlákových v malebné obci Šošůvka v Moravském krasu.

Na této farmě se děti seznámily nejen s plemenem kašmírských koz, ale také s „těžkou technikou“, která je při práci na farmě využívána během celého roku. Dozvěděly se, jaký je rozdíl mezi senem a slámou a třeba i to, co je to hnůj a k čemu je užitečný. Pozorovaly březí kozy, které měly už tak velká bříška, že bylo zřejmé, že v nich mají malá kůzlátka nebo také nezbedného kozla, který přišel o své rohy, protože jimi všechno rozbíjel, třeba i dveře od chlívku, kterými potom utekl. Takovou měl sílu!

Nakonec pro nás bylo připraveno i občerstvení. A jak jinak než z produktů pocházejících z kozího mléka. A tak jsme si pochutnali na lahodném cheesecaku nebo na šnecích z listového těsta, které byly plněny kozím sýrem. To byla dobrota! A pokud se chcete podívat jaké dobroty se na farmě vyrábí, můžete zde.

Návštěvu farmy jsme si moc užili a už teď se těšíme, že se zase někam za zvířátky vypravíme … třeba na jaře.