NÁVŠTĚVA FARMY

31. 3. 2016

Poslední březnový den opouštěli ráno žáci 5. a 4. ročníku svoji školu a nasedali do autobusu 303. Díky domluvě s realizátorem této linky nás bez přestupování dovezli až do Jiren, kde sídlí ZOS Jirny - Šestajovice, což je obrovská farma. Nejprve byly děti zklamány, protože tuto naši návštěvu měla natáčet Česká televize, ale zřejmě nevlídné počasí odradilo reportéry a ti nedorazili. Škoda, ale i bez nich jsme si prohlídku užili. Začali jsme v teletníku. Děti se dozvěděly, jaká plemena se zde chovají, jak (podle barevných štítků v uších) rozeznat jalovičky od býčků. A lidské děti měly k těm zvířecím blízko. Hlazení a olizovaní nebralo konců. Poté jsme přes výkrmnu chovných býků přešli do budovy, kde se zpracovávalo mléko. Obrovské nerezové kádě a proudící mléko ve skleněných trubicích děti fascinovaly. To nejlepší nás ale čekalo na závěr. Porodnice selat. Ve stísněných boxech ležely prasnice a pod velkými lampami se prohřívala malá selátka. Jejich úzkostný kvikot ještě zesílil, když náš průvodce dal selátka dětem do rukou. Pro některé děti bylo i překvapením, v jak zabahněných prostorech se musí pracovníci pohybovat a městské zhýčkané nosíky se občas krčily i nad zápachem.

Hlavní cíl projektu skutečně zdravá škola je ale především v přípravě kvalitní a chutné stravy, připravované z ingrediencí od českých farmářů. Nad kontrolou tohoto faktu se pravidelně Proto se schází školní stravovací komise, která se do hodnocení jídel úspěšně snaží zapojit i děti, které již půl roku, den co den,  hlasují o tom, jak jim chutnalo hlavní jídlo. Aby i pro ně byla zpětná vazba, že toto hlasování má význam, připravila stravovací komise nové aktivity:  V měsíci dubnu proběhne akce DUEL - v každém týdnu se uvaří jedno jídlo, které dříve děti ohodnotily nejnižším hodnocením. Porovnáme výsledky hlasování. V případě opětovného negativního ohodnocení bude jídlo napříště z jídelníčku vyřazeno. V květnu - TOP 20 - z tabulky dvaceti jídel, která se umístila mezi nejoblíbenějšími, budeme každé pondělí, středu a pátek vařit. Po zbývající dva dny se budou vařit jídla tak, aby byl jídelníček vyvážený. V červnu - RECEPTY NAŠICH MAMINEK - děti přinesou oblíbené recepty ze svých domovů a paní kuchařky z nich vyberou ta jídla, která se dají realizovat i ve školní kuchyni