Návštěva ekologické farmy v Pustějově

21. 5. 2018
Základní škola a mateřská škola obce Zbyslavice, příspěvková organizace
Farma Pustějov

Manželé Šelongovi, kteří provozují ekofarmu Pustějov v malebném Poodří  jsou zemědělci, kteří hospodaří podle ekologických zásad v souladu s přírodou. Navázali podle jejich slov na tradici našich předků, pro které práce na poli a péče o zvířata byla jejich způsobem obživy i životním stylem. Od roku 2011 jsou certifikovaní jako ekologicky hospodařící. Od roku 2013 mají všechnu jejich zeleninu certifikovanou jako BIO. 

Zeleninu prodávají pouze formou dnes již oblíbených bedýnek v duchu Komunitou podporovaného zemědělství. To funguje tak, že účastníci si koupí budoucí podíly na úrodě a spolu s farmářem nesou rizika i požehnání. Pravidelně pak dostávají bedýnky s aktuálně vypěstovanými plodinami. Tento způsob zemědělství podporuje sezonnost a lokální hospodaření. 

A co všechno jsme na farmě viděli a zažili?

Pan a paní Šelongovi nám ukázali své polnosti, dětem vysvětlili principy ekologického zemědělství a také jsme zjistili, jaké plodiny na farmě pěstují. Děti mohly vidět pole špaldy a žita, následně i zrníčka a namletou mouku z nich. Milým překvapením byli pro děti i zvířecí obyvatelé farmy, ať už prasata, králíci, krávy nebo koně. Telátko jménem Zmrzlinka bylo pro děti jedním z největších zážitků spolu s krmením koní. Od těch jsme děti nemohli odtrhnout.

Na konci prohlídky pan farmář svezl některé z dětí i v traktoru. A to byl opravdu velký zážitek, především pro kluky. 

A domů jsme nešli ani s prázdným žaludkem. Pani Šelongová nám upekla vynikající domácí kváskový chléb a k němu jsme mohli ochutnat čerstvé ředkvičky a kedlubny z jarní úrody.  

Návštěva farmy v Pustějově se nám moc líbila.

Odjížděli jsme plní dojmů a zážitků. Zjistili jsme a především viděli, že práce na farmě je velmi náročná a že vyžaduje obrovskou píly a úsilí. A že by to nešlo bez obdivuhodného nadšení a ryzího nasazení všech, kteří na farmě pracují. A v případě Šelongových s velikou láskou a odhodláním. 

Děkujeme tedy za nádherný výlet a těšíme se na další v příštím školním roce. 

Více o farmě v Pustějově zde:  https://farma-selongovi.webnode.cz/

Naše video z návštěvy na youtube: 

Návštěva ekologické farmy v Pustějově  1Návštěva ekologické farmy v Pustějově  1Návštěva ekologické farmy v Pustějově  1Návštěva ekologické farmy v Pustějově  1Návštěva ekologické farmy v Pustějově  1Návštěva ekologické farmy v Pustějově  1Návštěva ekologické farmy v Pustějově  1Návštěva ekologické farmy v Pustějově  1Návštěva ekologické farmy v Pustějově  1
Zpět na výpis

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací