Naše družinové vaření

Družina není tak dobře vybavená na vaření jako naše školní kuchyňka, nicméně máme k dispozici kuchyňský sporák s troubou. Do složitých receptů se nepouštíme, ale ty jednodušší zvládáme s přehledem!

Inspiraci hledáme u našich rodičů, v různých kuchařských knihách či na zajímavých internetových stránkách.

A jak to funguje? Každé dítě, které se rozhodne ten den zapojit, dostane příslušný recept, který si zařadí do své složky. Všechny recepty si teď na konci školního roku děti odnesou domů. Nejdříve si společně přečteme, jaké ingredience budeme potřebovat a jaký je postup práce. Podle počtu dětí se pak rozdělíme do skupinek a každá z nich pak pracuje na svém úkolu. Mnohdy zapojíme i počítání, když děti potřebují třeba poloviční množství. Suroviny používáme co nejvíce v bio kvalitě, bílou mouku nahrazujeme a cukru ubíráme, kde se dá.... A kupodivu, až na pár výjimek, dětem chutná i tak!

Co jsme všechno v letošním roce připravovali?

Čočkovou pomazánku a hummus, nápoje oranžoláda či konopný shake, zelňáky, muffiny s hořkou čokoládou či z červené řepy, různé typy sušenek, koláčů a buchet či nadýchaný čokoládový dezert připravený ze šlehané vody z cizrny. Recepty máme k dispozici na webových stránkách školy.

Pro inspiraci vám všem připojujeme vyzkoušené recepty Hanky Zemanové, které nám autorka s laskavým svolením poskytla. Naleznete je v Nové biokuchařce Hanky Zemanové a v BioAbecedáři Hanky Zemanové, www.biokucharka.cz. Obě knihy vydalo nakladatelství Smart Press, www.smartpress.cz.

Hanka Murphy, rodič