Náš farmářský trh

16. 9. 2019
Základní škola a mateřská škola obce Zbyslavice, příspěvková organizace

Už na jaře, když jsme seli první semínka a osazovali naše školní záhonky zeleninou, jsme se rozhodli, že letos na podzim uspořádáme svůj "Školní farmářský trh". Je to ideální způsob, jak rodičům i veřejnosti ukázat, že si naše děti dokáží na své zahradě vypěstovat zeleninu a bylinky, že je umí zpracovat a připravit z nich i chutné občerstvení a také jak prezentovat naši činnost v rámci programu Skutečně zdravé školy. Navíc je to i příležitost k přátelskému setkání a předání informací a inspirace. Nakonec jsme náš farmářský trh spojili i s letošními oslavami Dne obce 14.9.2019 a přispěli jsme tak ke krásnému a smysluplnému programu. 

Nejprve jsme společně s dětmi naplánovali, co všechno si na naší školní zahradě vysadíme, abychom to potom mohli zpracovat a nabízet na farmářském trhu. Takže vedly samozřejmě bylinky, které se dají usušit a nabídnout třeba v podobě čajů, kořenících směsí nebo oblíbené bylinkové soli, potom česnek, cibule, cukety, dýně, celer - plody, které se sklízí právě na podzim. O zahradu jsme se pečlivě starali a pomaličku sbírali její plody a v hodinách pracovních činností jsme je sklízeli, sušili a ukládali. Pomocí metodiky "Farmářský trh" jsme si povídali o lokálních potravinách, plánovali jsme, koho pozveme, nachystali pozvánku, popřemýšleli, kde o našem trhu můžeme informovat. A týden před konáním trhu začlo velké chystání. 

Ve svém farmářském stánku nakocec děti nabízely úrodu ze své školní zahrady (bylinky, rajčata, celer, dýně, cibuli a česnek), výrobky ze sušených bylinek jako bylinkovou sůl nebo mátový čaj v originálních, vlastnoručně vyrobených a malovaných krabičkách, nebo jednodruhové bylinky k ochucení pokrmů. Děti upekly i domácí špaldový chléb a pro zájemce namlely na školním mlýnku i špaldovou mouku z bio špaldy z místní farmy. Mimo jiné připravily pro návštěvníky i zdravé občerstvení. Děti ze školky upekly výborný jablečný štrůdl, starší děti zase skvělé čokoládové a ořechové sušenky. K zakousnutí byly i chlebíčky s celerovou a čočkovou pomazánkou. A nesměla chybět ani sobotní voňavá káva, kterou děti s úsměvem namlely a uvařily. A aby toho nebylo málo, k ochutnání byla i domácí čokoláda, kterou děti sami připravily z bio kakaového prášku a kakaového másla. Chtěli jsme i dělat mošt z čerstvých jablíček na našem nově zakoupeném lisu na ovoce, ale bohužel jsme nesehnali jablíčka. Je jich v letošním roce prý nedostatek. Tak budeme doufat, že příští rok k nám bude příroda štědřejší.  

Náš farmářský trh se povedl. Děti příprava bavila, mohly si sami tvořit svůj projekt, který jim přinesl i příjemné plody, a to spokojenost našich návštěvníků, kterí děti podpořili nákupem jejich výpěstků a výrobků a ocenili tak jejich snahu a dobrý úmysl.

Takže na jaře budeme plánovat náš další školní farmářský trh. Tentokrát bude na naší školní zahradě. 

Náš farmářský trh 1Náš farmářský trh 1Náš farmářský trh 1Náš farmářský trh 1Náš farmářský trh 1Náš farmářský trh 1Náš farmářský trh 1Náš farmářský trh 1Náš farmářský trh 1Náš farmářský trh 1Náš farmářský trh 1Náš farmářský trh 1Náš farmářský trh 1Náš farmářský trh 1Náš farmářský trh 1Náš farmářský trh 1Náš farmářský trh 1Náš farmářský trh 1Náš farmářský trh 1Náš farmářský trh 1Náš farmářský trh 1Náš farmářský trh 1Náš farmářský trh 1Náš farmářský trh 1Náš farmářský trh 1Náš farmářský trh 1Náš farmářský trh 1Náš farmářský trh 1
Zpět na výpis

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací