Na školní zahradě jsme zasadili moruši

Máme rádi stromy, protože dávají domov ptáčkům, veverkám i dalším živým tvorům. Nám lidem pak dávají čerstvé a chutné plody jako třeba teď jablůňka poblíž naší horolezecké vrby.

A za pár let už bude na naší školní zahradě plodit moruše. Tu jsme dostali darem od Zahradního centra Škuta tady v Údlicích, kde jsou na nás takhle hodní.  A není to jen tak ledajaký strom. Jeho plody jsou superpotravinou, to znamená, že jsou tak zdravé a moc dobré, že jsou až léčivé. A zobat takové plody místo nějakých umělých pilulí z lékárny nám jenom prospěje. Nebo můžeme z plodů uvařit výbornou šťávu či marmeládu.

To vše nás učí naši ZeMěŠkolní průvodci, třeba Markéta pozvala Katku a Jaromíra, aby s námi uctili proměnu ročního období, den, kterému říkáme podzimní rovnodennost. Zazpívali jsme si u toho písničku „Dej vláhu rostlinám…“, poděkovali zemi. Strom jsme v tento den zasadili v cípu zahrady, kde může prorůst svými kořeny a uchytit se. Jeho listy mají teď krásně svěží zelenou barvu, která se už proměňuje do žluté, všimli jste si? Díky dešti, který nás teď často navštěvuje, má země hodně vláhy a tak doufejme, že se moruše uchytí, poroste a rozkošatí.