Mátový sirup

14. 7. 2023

Hmmmm....máta....nejen krásně voní, ale i chutná:-)....nevěříte děti? ...pojďme to společně vyzkoušet. Nejdříve děti zkoušely v naší bylinkové zahrádce najít mátu podle zraku. Když si nebyly jisté, vyzkoušely čich. To, jak máta chutná v "obyčejné vodě" už děti vědí, mátový čaj také znají, ale mátový sirup? Děti souhlasily a dali jsme se společně do práce.

Společné dílo se vydařilo a my vám připíjíme na zdraví :-) a posíláme recept.

Voňavý mentol léčí

V mátě je obsaženo mnoho účinných látek jako například mentol, menthon, významné třísloviny, hořčiny, flavonoidy a kyselina octová. Máta je využívána především při zažívacích potížích, protože podporuje správnou tvorbu žluči a vylučování žaludečních šťáv. Kromě toho úžasně napomáhá správné funkci jater, žlučníku a také slinivky břišní. Uleví vám při pocitech na zvracení, a dokonce dokáže pomoci i od střevní koliky. Zároveň je skvělým pomocníkem při nepříjemném nadýmání nebo dlouhodobém nechutenství.Máta přináší obrovskou úlevu také při nachlazení, kdy ji můžete díky inhalacím využít na ucpaný nos a zprůchodnění dýchacích cest. Stejně tak skvěle pomáhá při kašli a bolestech hlavy. Její dokonalé protizánětlivé účinky často využívá farmaceutický průmysl k výrobě přírodních léčiv. V případě, že jste ve stresu, je máta přesně to pravé, co potřebujete. Nejenže má uklidňující účinky, ale zároveň vám pomůže i s nespavostí. Dokonce snižuje krevní tlak a má velmi pozitivní vliv na srdce.

Mátový sirup za studena

Co budete potřebovat:

• 6 hrstí čerstvé máty
  • 3 citrony
  • 500 gramů cukru nebo med
  • 1 čajovou lžičku kyseliny citronové
  • 2 l vody
  • hrnec, cedník a plátýnko
  • Čisté a vyvařené lahve

Postup přípravy

Nejprve si předem převařte připravenou vodu a nechte ji zchladnout na pokojovou teplotu. Poté přidejte nasekanou mátu a na plátky nakrájené citrony. Vše zamíchejte, přiklopte pokličkou a nechte 1 až 2 dny odstát na chladném a temném místě. Následně směs přeceďte přes plátýnko do čisté nádoby. V této fázi dodejte cukr nebo med, kyselinu citronovou a přes plátýnko šťávu z 1 citronu. Pak už nezbývá než sirup naplnit do čistých připravených lahví.

Mátový sirup 1Mátový sirup 1Mátový sirup 1