Malšice a žížaly aneb biodpad není odpad

17. 5. 2021

Rosteme na zahradě

Ve čtvrtek 13. 5. do malšické školky zavítali lektoři z Ekodomova, aby si s námi užili projektový den s názvem „Rosteme na zahradě“. Na školkové zahradě už nějakou tu dobu stojí kompost, o který se každoročně staráme. Ale život v něm a celý proces kompostování nám je stále záhadou…. Jak to více prozkoumat? Jak se více dozvědět o odpadu a co s ním? Na všechny otázky nám odpověděli komposťák Adam, lektorka Verča s žížalou Žofkou a popelářka Vendy. Lektoři nás seznámili s tříděním odpadu a domácím kompostováním pomocí vermikompostéru, který může stát na chodbě, ve třídě, nebo klidně i u vás doma! A tak už nikdy nemusí bioodpad skončit v obyčejné popelnici. Zbytky z domácností mohou rodiče s dětmi přinést do MŠ a umístit ho do nádoby k tomu určené. Pozná se snadno, děti si ji totiž vyzdobily obrázky potravin, které patří na kompost. Nádoba se nachází v mezipatře hned vedle vermikompostéru, domečku pro žížaly. Bioodpad není odpad – poslouží jako potrava pro žížaly, které z něj vytvoří „žížalí čaj“, asi nejefektivnější hnojivo. A přebytek prostě služba vynese na kompost na zahradě, ze kterého po čase pomocí tlení a práce drobné havěti vznikne kvalitní půda vhodná pro pěstování potravin. A jak celý proces probíhá můžeme pozorovat právě ve vermikompostéru.