Malí rozumbradové se sžívají s přírodou

18. 9. 2020

Mateřská škola ve Vratimově se již dlouhodobě věnuje environmentální výchově dětí a výchově ke zdravému životnímu stylu. V průběhu roku děti aktivizujeme v různých činnostech ve třídách, ať už zaměřených na bádání a pozorování (např. klíčení semen, rychlení větví..), či při aktivitách v rámci pobytu venku na naší přírodní zahradě. Právě tam mají děti z jednotlivých tříd k dispozici svá pěstební políčka, o která se po celý rok starají. Vyzkoušejí si tak různé činnosti a zároveň získají základy pracovních návyků. Na jaře svá políčka ryjí, vysazují předpěstované sazeničky, plejí, okopávají, zavlažují a v neposlední řadě ochutnávají úrodu. Právě deště bylo na začátku tohoto léta dostatek, a tak se nám stalo, že mnohé rostlinky doslova přes noc “zlikvidovali“ slimáci, mšice a mravenci. Děti tudíž na vlastní oči pozorovaly propojenost života v ekosystému zahrada.  Část výpěstků se nám však podařilo zachránit, a proto děti mohly pozorovat dozrávání hrachu, mrkve, jahod, dýní, růst máty, pažitky, meduňky či brambor. Některé ze zmíněných plodin budou využity následně při společné přípravě chutných a zdravých pomazánek, jiné již děti po dozrání přímo ochutnaly. Vypěstované bylinky jsou pak pravidelně využívány i ve školní jídelně. Mimo to děti měly možnost i okusit drobné ovoce, jako maliny, rybíz, které jsou zde rovněž vysazeny. Zahrada navíc slouží i jako pokladnice pro objevování.  Letos v ní děli odhalily i nový druh podivuhodné ploštice „Blánatku lipovou“, invazivní ploštici, které se naštěstí vyskytují pouze na stromech. Veškeré námi realizované aktivity jsou propojeny s mezinárodním programem Ekoškola i s programem Skutečně zdravá škola, který dětem umožňuje mimo jiné získat představu o tom, odkud jídlo pochází, jak se pěstuje a porozumět vztahům mezi jídlem a světem, ve kterém žijí.