Malí kuchtíci

2. 3. 2022

Ve školním roce 2021/2022 jsme otevřeli pro předškolní děti v MŠ Horní Datyně nový kroužek s názvem „Malý Kuchtík“. Kroužek navštěvuje osm dětí a každý týden mají možnost seznámit se s novými, zdravými pokrmy z ovoce, zeleniny a různých alternativních potravin.

V prvním pololetí si děti připravily z čerstvého ovoce svůj vlastní mošt, jablečno-mrkvový salát, štrůdl a ovocné špízy ze sezónního ovoce. Velmi je zaujala oslava podzimního svátku Halloween v rámci kterého tvořily příšerky z mandarinek, banánů a jablíček. Ze zeleniny si zhotovily zeleninové jednohubky, batátové hranolky a kaši z batátů. Nemohli jsme opomenout některé známé pokrmy, které jsou populární v zahraničí a mají anglický název, například milk shake, který jsme vyrobili ze zdravého mandlového mléka, banánů a jahod. Na oslavu nového roku jsme měli dobroty tzv. párty mix, kde děti míchaly sladko-slané chutě.

V každém pondělním kroužku se děti dozvěděly něco nového o potravinách, které nakupujeme v prodejně zdravé výživy, o sladidlech, solích, koření a exotickém ovoci. Ochutnaly neznámé potraviny, jako agáve sirup, javorový sirup, sladidlo xylitol (březový cukr), ovoce khaki. Snažily se rozpoznávat rozdíly a vůně koření a také druhů solí. Vyzkoušely také s chutí alternativní mléka.

Bc.Šárka Kohut

Malí kuchtíci 1Malí kuchtíci 1Malí kuchtíci 1Malí kuchtíci 1Malí kuchtíci 1