Malí ekologové navštívili biofarmu v Třanovicích

31. 5. 2018

Počasí ten den bylo skoro letní a děti se na návštěvu Biofarmy moc těšily. Nejdříve byly trochu překvapené, když vystoupily u obyčejného domu se zahradou. Ale postupně se zvyšovalo nadšení, když cestou od branky zahlédly koně, kozy, slepice a také traktor a stroje na práci na poli. Přivítal nás velmi příjemný „pan farmář“, který děti usadil na balících slámy. A hned se začal dotazovat, jestli vědí, co to vlastně Biofarma je, k čemu slouží, co tam můžeme najít. Ukázal jim také květináče s bylinkami a sazenicemi a děti měly hádat, o jaké rostliny jde.  A nezklamaly! Zodpověděly všechny dotazy a také poznaly, že se jedná o mátu, bazalku, rajče a papriku. Pan farmář byl moc spokojený, kolik toho děti vědí a slíbil jim za to na konci prohlídky projížďku na koni.

Potom se děti rozdělily do malých skupinek a šlo se za domácími zvířátky. Jako první se šly podívat do chlíva, kde bylo prase domácí a kozy. Jen výjimky dokázaly strávit ten krátký čas v chlévě bez toho, aby si nedržely nos. Ale když si mohly na prase opatrně sáhnout a později také pohladit kozy, tak brblání nad nelibou vůní chléva a hnoje přešlo všechny. Slepicím na dvoře pak nasypaly zrní a pan farmář zadal dětem první velký úkol. Měli si vyzkoušet, jak se seče tráva kosou, pohrabat ji, posbírat do velikého proutěného koše a připravit pro koně, který je bude později vozit. Za tvrdou práci si děti mohly nasbírat jahody na záhonku a natrhat rybíz. A pak šly sázet na políčko saláty. Každé dítě zasadilo do hlíny jeden salát. Cestou k políčku si prohlédly traktor a stroj na orbu pole. Na bylinkové zahrádce si přivoněly k rostlinkám, prohlédly si různé květiny, které tam rostly a zkoušely je poznávat. Po svačině je čekala disciplína ve válení válců ze slámy. Dvě družstva válely v prostoru dvora válec po vyznačené trase a síly obou družstev byly poměrně vyrovnané. Děti si to opravdu užily. Podívaly se také, jak vypadá senáž trávy ve fóliích.

A nakonec byl největší zážitek pro děti, a to jízda na velkém koni. Dětí bylo opravdu hodně, takže musely trpělivě čekat, až na všechny dojde řada. Nadšení z výletu bylo velké, zážitků měly děti moc a mnohé chtějí na Biofarmu přijet znovu i s rodiči a sourozenci.

Výlet se povedl nejen kvůli krásným zážitkům, ale tak pro poznání, že činnosti v ekologickém kroužku při plnění programu Skutečně zdravá škola a Ekoškola přináší i malým dětem užitek  – poznání o tom, co je skutečně zdravé a jak můžou o sebe, přírodu i zvířata ohleduplněji a prospěšněji pečovat.

Malí ekologové navštívili  biofarmu v Třanovicích  1