Loupáky a makovky

Ve dvou termínech děti se svými učitelkami navštívily jihlavské pekárny, aby poznaly na vlastní oči, "jak roste chléb?". Návštěvě předcházelo promítání stejnojmenného DVD filmu (vyd. Lipka Brno) v ateliéru školky, ve kterém je zachycen proces klíčení semen, růst a sklizeň obilí, jeho cesta do mlýna až po upečení chleba.

V pekárně si děti samy umotaly loupáky, ochutnaly ještě teplý rohlík a viděly, jak hotový chléb vyjíždí z pece. Za pár dní na to ve školce následovalo pečení kynutých makovek. Děti si rozkleply vejce, zvážily mouku, zamíchaly kvásek, na který musely zavolat "Hrnečku dost" a pořádně promísily těsto. Po vykynutí těsta vyválely váleček, který stočily do spirály, posypaly mákem a bylo hotovo. Makovky upekla paní kuchařka než se vrátily z vycházky.

Realizace témat prožitkovou metodou je pro dítě předškolního věku zcela zásadní. Proto podporujeme u dětí vlastní iniciativu a spontánní způsob učení.

Loupáky a makovky 1Loupáky a makovky 1Loupáky a makovky 1Loupáky a makovky 1Loupáky a makovky 1Loupáky a makovky 1